‘Iz Gorice se do Zagreba biciklom može i na kavu, faks ili posao… Svaki dan!’

Datum:

Bicikli su se pojavljivali sa svih strana na platou ispred Pučkog otvorenog učilišta u subotu poslijepodne, odmah pokraj dijelili su se startni brojevi, voda i sokovi, organizatori su davali upute za sudionike, a kroz sve to provlačilo se puno smijeha, zabave, odličnog raspoloženja… Tako je nekako, u najkraćim crtama, izgledao početak još jedne biciklijade pod nazivom “VG-ZG-VG”, treće zaredom.

– Jako je važno da se ljudi sastaju oko ideje. Dobre ideje uvijek okupljaju mnoštvo, a u ovom slučaju to je treća biciklijada VG-ZG-VG, koja povezuje dva susjedna grada, Veliku Goricu i Zagreb, i to centar Gorice i srce Zagreb, odnosno Gornji grad. Ove godine smo okupili zaista lijep broj sudionika – kazao je Zlatan Jaganjac, jedan od organizatora ove priredbe.

Nešto manje od 300 sudionika okupilo se na biciklijadi koja nije naporna, koja je prije svega zadovoljstvo i dobar način za rekreaciju u društvu, ali cijela ova priča ima i konkretan povod.

– Sve više je biciklista na našim ulicama, infrastruktura je dobra i postoji način, odnosno mogućnost da se od Velike Gorice do Zagreba svakodnevno biciklom ide na posao, u školu, na fakultet ili možda samo na kavu. I to ljudima treba stalno govoriti. Činjenica je da se za samo sat vremena može doći iz centra Gorice do centra Zagreba, što je velika stvar i u ekološkom, i u ekonomskom, i u zdravstvenom smislu – istaknuo je Jaganjac i dodao:

– Dakle, cilj svega ovoga što radimo je osvijestiti ljude da postoji način da se svakodnevno putuje na ovaj način. Ukoliko netko nema vlastiti bicikl, on se može vrlo povoljno unajmiti i u Gorici i u Zagrebu, budući da postoji sustav javnih bicikala. Naša poruka je: biciklirajte što više, jer biciklirati se mora!

Djeca, mladi, njihovi roditelji, pa oni u najboljim godinama, oni koji su već odradili svoj radni vijek… Svi su se okupili u ovoj akciji, dokazujući da je ova biciklijada posebna i po tome što u njoj može sudjelovati doslovno svatko.

– Prve godine pratilo nas je nevrijeme, pravi prolom oblaka, ali svejedno smo to odradili. U maloj broju, ali s puno entuzijazma i veselja. S nama su bile i tri djevojčice, od devet, 11 i 13 godina, zajedno sa svojom mamom, i sve tri su sa smiješkom odpedalirale cijelu rutu. Sve tri vratile su se i prošle godine, pa opet i ove – zadovoljno konstatira Jaganjac, naglasivši i ostale posebnosti ovog projekta.

– Ova biciklijada je toliko zanimljiva jer je jednostavna, lagana i omogućava svima da sudjeluju. Portudili smo se da sve ovo i dalje ostane besplatno, za nula kuna smo moja malenkost, Ekoregija i NextBike uspjeli organizirati sve ovo, a da pritom ljudi dobiju još i vodu, sokove, sendviče na Gornjem gradu, ali i zabavni program koji je dočekao bicikliste na povratku u naš grad. Nastupili su sjajni gorički bendovi i puhački orkestar, što govori da smo se potrudili napraviti lijepo druženje za male i velike.

Tako je to nekako i ispalo. Polazak je bio zakazan za 15 sati, kasnilo se možda koju minutu, ali sve je to išlo u okvirni plan. Vožnja do Gornjega grada trajala je nešto više od sat vremena, laganim ritmom, a nakon okrijepe u najljepšem dijelu metropole, slijedio je povratak u Veliku Goricu. Opet s osmijehom, s dojmom koji je govorio da bi već sljedeće godine cijela ova priča mogla još narasti.

– Od one osnovne ideje, da pokušamo napraviti biciklijadu od Velike Gorice do Zagreba, nakon što su napravljene staze, krenula je cijela ova priča. I vidjeli smo odmah da će ljudi to prihvatiti. Ovo je treća biciklijada, s više od 270 prijavljenih, a poslužilo nas je i lijepo vrijeme. Prve godine, po pljusku, bilo nas je 50-ak, druge godine stotinjak, a sad je taj broj značajno narastao. Ljudi su jako zainteresirani, vole ovu vrstu rekreacije, a mi kao Ekoregija i propagiramo zdrav život, nudimo edukacije o raznim projektima za očuvanje okoliša i obnovljivim izvorima energije. Sve to je manifestirano i ovom prilikom, a naši sugrađani to su i prepoznali – rekao je Josip Kolarec, predsjednik Ekoredije Velika Gorica.

Po povratku su već bili spremni i oni čije je zaduženje bio zabavni programi. Dva gorička benda, pa puhači iz našega DVD-a… Lijep je to način da se zaokruži cijela slika.

– Ovo bi se sve vrlo teško odvijalo da nema pomoći naših dragih partnera i sponzora, pri čemu posebno mislimo na Grad Veliku Goricu, koji nam je stvarno značajno pomogao. Također, hvala turističkim zajednicama Velike Gorice, Zagreba i Zagrebačke županije, ali i svim onim malim sponzorima koji su prepoznali ovaj projekt i svojim sudjelovanjem pomogli da sve ovo realiziramo. Puno hvala i policiji, odnosno ministarstvu, koji su nam omogućili motoriste koji su osiguravali cijeli put, zbog čega su se svi mogli osjećati sigurno – nabrojao je zaslužne Josip Kolarec.

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

Bombardiranje ne prestaje! NK Buna vratila kući i viceprvaka Europe…

Na bregima su očito odlučili sve poslove pozavršavati prije...

Klaf postao Kljaf! Gorički trener sjeda na klupu albanskog velikana

Proljetni dio prošle sezone, nakon rastanka sa Širokim Brijegom,...

Gorica se budi u zoru! Stigao Francuz iz Slovenije, na treningu i Pršir

Točno mjesec dana nakon posljednje utakmice u prošloj sezoni,...

Pakleno vruć i potpuno uspješan: Alpas cup na ponos grada i 15. put!

Vruć, pakleno vruć vikend dopao je ove godine više...