Revitalizacija teakwondo sporta u Hrvatskoj nakon pandemije COVID – 19

Datum:

Hrvatski taekwondo savez pokrenuo je inicijativu da u narednih mjesec dana obiđe sve županijske taekwondo centre kako bi se upoznao sa situacijom u klubovima nakon negativnog utjecaja pandemije COVID – 19 na cjelokupni sport. Čelni ljudi Saveza ističu kako je iza nas najteža godina u povijesti modernog sporta koja je pogodila sve zemlje svijeta i njihove dionike. Taekwondo, koji je u Hrvatskoj prisutan više od 50 godina, morao se prilagoditi na različite načine kako bi održao članstvo taekwondo zajednice diljem Hrvatske.

Predsjednik Saveza Anto Nobilo sa svojim suradnicima obišao je klubove na području Zagrebačke županije. Nakon održanog radnog sastanka na kojem su klubovi mogli istaknuti probleme s kojima se suočavaju kod ponovnog pokretanja rada, klubovi i čelnici saveza zajedno s vodećim ljudima lokalnih sportskih zajednica odredili su plan daljnjih aktivnosti i djelovanja s ciljem povratka djece u sportske dvorane.

– Namjera nam je bila da utvrdimo realnu situaciju u klubovima s obzirom na pandemiju, koja je upravo prije godinu dana proglašena, kao i zabrana treniranja i zabrana natjecanja. Sve je to ostavilo teške tragove na cijeli sport, a onda i na taekwondo. Želimo utvrditi kolika je šteta napravljena i što se može napraviti da se popravi situacija. Veliki broj mladih se prestao baviti sportom i to nije dobro za njihov razvoj. Trebali bismo svi kao društvo napraviti dodatne napore da vratimo mlade jer ćemo inače imati teške posljedice u budućnosti. Klubovi koji su trenirali u sportskim dvorana najlošije su prošli jer im nisu dopušteni treninzi, a klubovi koji imaju vlastite prostore imaju otprilike 30 posto gubitka – ističe Nobilo.

 

Podsjetimo i kako je u Zagrebu organizirano i veliko prosvjedno okupljanje, kako bi ukazali na probleme, no ističu kako ne žele ići protiv epidemioloških mjera.

– S druge strane, mi smo društveno osjetljivi i ne gledamo samo svoj sport. Gledamo na potrebu da se zaštitimo od pandemije. Prvi i osnovni cilj u sportu je unaprjeđenje zdravlja nacije, dakle, ne možemo raditi nešto što narušava zdravlje nacije. Trebamo se boriti za poziciju taekwondoa, ali ne preko znanstvenih tvrdnji medicinara, koji kažu da stanje u ovom trenutku nije dobro. Mi ne želimo izigravati propise, ne želimo pridonijeti širenju pandemije, jer nam je zdravlje sportaša najvažnije. Znamo da ovi klinci koji treniraju, da se možda neće teško razboljeti, ali oni imaju roditelje, djedove, bake… nećemo ići preko epidemioloških mjera. Cijeli svijet je pretrpio velike gubitke u taekwondou, Svjetska federacija je početkom 2020. prekinula sva natjecanja. Mi želimo trenirati, ali želimo biti i društveno odgovorni – naglasio je.

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

Najavljeni radovi – evo koja će naselja ostati bez struje idući tjedan

Stanovnici nekoliko goričkih naselja tijekom idućeg tjedna mogu očekivati...

Maloljetni biciklist teško ozlijeđen nakon pada – prevezen je u bolnicu

Maloljetni biciklist teško je ozlijeđen nakon pada koji se...