Održana zanimljiva i poučna dvodnevna edukacija goričkih vijećnika

Datum:

Grad Velika Gorica u suradnji s Udrugom gradova organizirao je 12. i 13.studenog 2021. godine obuku koja je prije svega bila usmjerena na vijećnike Gradskog vijeća, ali i članove vijeća gradskih četvrti i mjesnih odbora te gradske službenike.

Obuka je održana u Vijećnici Pučkog otvorenog učilišta, a tijekom dva dana obrađene su mnogobrojne teme poput sustava lokalne samouprave, tijela gradske vlasti i uprave, djelokruga, ovlasti i obveza gradova do toga kako djelovati u općem i javnom interesu, ali i kako komunicirati s građanima, te proračuna.

Prisutni su osim predavanja, imali prilike odigrati kviz, izgraditi pametni grad, te su uprizorili kako izgleda sukob interesa. Predavanje su održale Helena Masarić, pročelnica Upravnog odjela za lokalni politički sustav i upravljanje imovinom Grada Opatije i Silvija Knezić Vrhovec, pročelnica Jedinstvenog upravnog odjela Grada Donja Stubica.

-Izuzetno sam zadovoljna jer su gradski vijećnici iako su bili u manjem broju pokazali veliku zainteresiranost za funkcioniranje svoga grada, a odaziv članova gradskih četvrti mjesnih odbora me ugodno iznenadio kao i njihova želja da nauče što i na koji način trebaju realizirati interese građana te očekujem da će dio njih biti kandidati za sljedeće Gradsko vijeće-rekla je Masarić.

 

-Svrha ove edukacije je da se vijećnici upoznaju s osnovama lokalne samouprave i onoga što lokalni razvoj jest. Mi smo tu da pružimo temelje i polaznice od kojih mogu krenuti dalje-istaknula je Knezić Vrhovec.

-Dvodnevna obuka u kojoj smo kao predstavnici gradske četvrti Hrvatski velikani sudjelovali bila je svakako prilika ponoviti ono što već znamo, ali i naučiti ponešto o zakonskim novostima, izvorima financiranja lokalnih jedinica, povlačenju sredstava iz EU fondova, gospodarenju otpadom, kvalitetnoj dvostranoj komunikaciji sa sugrađanima, (iz)gradnji tzv. pametnog grada i ostalim vrlo korisnim stvarima. Sve su to vještine koje su nama vijećnicima na bilo kojoj razini od velike koristi i poželjno ih je imati kako bi što bolje izvršavali dužnost na koju smo izabrani-rekla je Ivana Mlinar potpredsjednica Gradske četvrti Hrvatski velikani.

 

-Edukaciji sam se odazvao jer su me zanimala iskustva u drugim gradovima, a ovdje sam doznao novine oko proračuna koje nam slijede za 2022. i 2023. godinu. Podijelili smo svoja iskustva s predavačima iz Opatije i Donje Stubice, te sam shvatio da imamo puno loših stvari koje radimo u proračunu, ali isto da isto tako loše rade i Gradsko vijeće i gradonačelnik. Ovo je bila poučna edukacija koju bih svakome preporučio, a žao mi je što se na istu nije odazvalo više gradskih vijećnika pogotovo iz vladajuće strukture kao ni predsjednik našeg Gradskog vijeća da čuje kako rade drugi i kako bi se trebalo raditi. Doznao sam i kako bi se trebala raspoređivati sredstva za mjesnu samoupravu, tako da će sada biti puno pitanja za Gradsku upravu-rekao je Damir Slojšek koji je edukaciji nazočio kao gradski vijećnik, te predsjednik Gradske četvrti Kurilovec.

-Prije svega odazvala sam se edukaciji budući sam nova u vijećničkim vodama i smatrala sam da je ova edukacija svakako neophodna svima nama koji se prvi put susrećemo s tom funkcijom, a i onima koji su već pomalo i veterani u tom poslu da i njih malo podsjeti na neke novine i pravilnike koji se donose ili su se donosili-kaže Ivana Belošević, koja osim što je vijećnica je i predsjednica MO Buševec.

Također, istaknula je kako je edukacija ispunila njena očekivanja jer su kako kaže, edukatorice na izrazito stručan i zanimljiv način prezentirale pravila, uredbe, zakone i ostalo s čime bi svaka osoba koja se bavi lokalnom politikom i zajednicom trebala biti barem osnovno upoznata.

-Osobno mi se svidjelo što su edukatorice davale konkretne primjere iz našeg grada tako da smo svakako mogli biti bolje educirani i upućeni u lokalnu problematiku i politiku.Ovo je za mene bilo novo, edukativno i zanimljivo iskustvo koje će mi pomoći da dostojno obavljam funkciju gradske vijećnice i zastupam prava građana našega grada u gradskom vijeću-zaključila je Belošević nakon edukacije.

Ovoj edukaciji nazočio je i Lucijan Maslać, nekadašnji županijski, a sada u drugom mandatu i gradski vijećnik, te potpredsjednik Gradske četvrti Miljenko Granić.

-Na edukaciju sam se odazvao jer smatram da svaka radionica samo oplemenjuje čovjeka novim znanjima koja može iskoristiti u svom djelovanju, što javnom što privatnom, a to su ujedno bila i moja očekivanja za koja smatram da su u potpunosti ispunjena-rekao je Maslać.

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

U Novom Čiču „Spark“ obilježio svetkovinu Sv. Ivana Krstitelja uz poeziju i glazbu

U Novom Čiču 20. lipnja, u sklopu svetkovine zaštitnika...

Bombardiranje ne prestaje! NK Buna vratila kući i viceprvaka Europe…

Na bregima su očito odlučili sve poslove pozavršavati prije...

Klaf postao Kljaf! Gorički trener sjeda na klupu albanskog velikana

Proljetni dio prošle sezone, nakon rastanka sa Širokim Brijegom,...

Gorica se budi u zoru! Stigao Francuz iz Slovenije, na treningu i Pršir

Točno mjesec dana nakon posljednje utakmice u prošloj sezoni,...