FOTO: Gorički učenici u Turopoljskom lugu zasadili tisuću sadnica hrasta lužnjaka

Datum:

Turopoljska udruga skauta “Tur” započela je s projektom „Prijatelj šume“ u sklopu kojeg planira provesti akciju pošumljavanja u Turopoljskom lugu. Upravo takva jedna akcija, održana je danas, a u kojoj su učenici Osnovne škole Ščitarjevo, Kumičić i Habdelić posadili tisuću sadnica hrasta lužnjaka.

– Kroz ovaj projekt provest ćemo dvije aktivnosti, jedna je edukacija učenika osnovnih škola s područja naše županije, konkretno iz Velike Gorice i Svetog Martina pod Okićem, o klimatskim promjenama, uzrocima i posljedicama i o tome što mi kao ljudi možemo učiniti kako bi zadržali biološku ravnotežu u prirodi u kojoj boravimo. Druga faza projekta upravo je ovo pošumljavanje – ispričao nam je Alen Konjević, iz Turopoljske udruge skauta “Tur”.

17.11.2021. – Turopoljski lug – Akcija pošumljavanja u sklopu projekta „Prijatelj šume“ – foto: Marija Vrbanus/Cityportal.hr

Cilj im je obnoviti dio šume koji je oštećen dijelom zbog klimatskih promjena i štetnika koji uništavaju hrast, ali i zbog toga što su mnoga stabla doživjela svoj životni vijek.

– Radnici Hrvatskih šuma očistili su šumu kako bi dobili nova stabla koja će kroz godine upijati ugljični dioksid, a nama davati dovoljne količine čistog zraka kako bi ovdje na području Turopolja i dalje zdravo živjeli – kazao je Konjević.

17.11.2021. – Turopoljski lug – Akcija pošumljavanja u sklopu projekta „Prijatelj šume“ – foto: Marija Vrbanus/Cityportal.hr

A što je sve naučio o hrastu lužnjaku, ispričao nam je učenik Ivan Agreš iz Osnovne škole Ščitarjevo.

– Hrast lužnjak, ovdje je u Turopolju od davnina. Samo je jedna od vrsta hrastova koje postoje. On je listopadno drvo koje je najrasprostranjeniji u ovom djelu Hrvatske i u Slavoniji – kaže Ivan.

17.11.2021. – Turopoljski lug – Akcija pošumljavanja u sklopu projekta „Prijatelj šume“ – foto: Marija Vrbanus/Cityportal.hr

Ovaj projekt prepoznala je i Zagrebačka županija, koja ga je financijski podržala s oko 17 tisuća kuna. Učenicima se u sadnji pridružio i sam zamjenik župana Ervin Kolarec.

– Ovo je hvalevrijedan projekt i drago mi je što danas mogu biti s našim malim sugrađanima. Turopoljska udruga skauta ima sjajne projekte, a jedan od njih je i pošumljavanje Turopoljskog luga domicilnim drvom – hrastom lužnjakom, rekao je Kolarec.

17.11.2021. – Turopoljski lug – Akcija pošumljavanja u sklopu projekta „Prijatelj šume“ – foto: Marija Vrbanus/Cityportal.hr

Nakon edukacije goričkih učenika, slijedi edukacija učenika OŠ Martina Šiloboda u Svetom Martinu pod Okićem.

– Ušli smo u partnerstvo s tamošnjom Udrugom izviđača „Okić“ koji će zajedno s nama sudjelovati u još jednoj akciji pošumljavanja koja će biti 4.prosinca. Biti će pozvani svi zainteresirani građani, Plemenita općina turopoljska, Rotary klub VG i svi Velikogoričani koji žele pripomoći da ovdje u Turopoljskom lugu obnovimo šumski fond i na taj način damo svoj doprinos obnovi šume – zaključuje Konjević.

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

U Novom Čiču „Spark“ obilježio svetkovinu Sv. Ivana Krstitelja uz poeziju i glazbu

U Novom Čiču 20. lipnja, u sklopu svetkovine zaštitnika...

Bombardiranje ne prestaje! NK Buna vratila kući i viceprvaka Europe…

Na bregima su očito odlučili sve poslove pozavršavati prije...

Klaf postao Kljaf! Gorički trener sjeda na klupu albanskog velikana

Proljetni dio prošle sezone, nakon rastanka sa Širokim Brijegom,...

Gorica se budi u zoru! Stigao Francuz iz Slovenije, na treningu i Pršir

Točno mjesec dana nakon posljednje utakmice u prošloj sezoni,...