FOTO Udruga VG Dijabetičar obilježila 1. Hrvatski dan šećerne bolesti

Datum:

14.05.2022. Velika Gorica. Udruga VG Dijabetičar obilježžila 1.Hrvatski dan šećerne bolesti. Foto: David Jolić/rvg.hr

Vrijedni članovi Udruge VG Dijabetičar obilježili su 1.Hrvatski dan šećerne bolesti prošle subote (14. svibnja 2022.) akcijom mjerenja šećera i tlaka na dvije destinacije u Velikoj Gorici, kod Gradske tržnice i na Tržnom centru.

14.05.2022. Velika Gorica. Udruga VG Dijabetičar obilježžila 1.Hrvatski dan šećerne bolesti. Foto: David Jolić/rvg.hr

”Na 10. sjednici Hrvatskog sabora, 9.ožujka 2022. (jednoglasno, 128 glasova ”za”) proglašen je Hrvatski dan šećerne bolesti. Veliki dan za sve osobe sa šećernom bolešću, članove njihovih obitelji kao i za zdravstvene djelatnike koji se skrbe o njima.

14.05.2022. Velika Gorica. Udruga VG Dijabetičar obilježžila 1.Hrvatski dan šećerne bolesti. Foto: David Jolić/rvg.hr

Proglašavanjem Hrvatskog dana šećerne bolesti 14. svibnja želi se podići svjesnost o ovom velikom javnozdravstvenom problemu ne samo u svijetu nego i u Hrvatskoj. To nam je prilika da uz obilježavanje Svjetskog dana šećerne bolesti, ali i svim drugim aktivnostima, javnozdravstvenim i edukativnim kampanjama koje se provode tijekom cijele godine podsjetimo javnost na učestalost šećerne bolesti te važnost prevencije, ranog otkrivanja šećerne bolesti, njezinog pravovremenog liječenja te sprječavanja i odgađanja kroničnih komplikacija.

14.05.2022. Velika Gorica. Udruga VG Dijabetičar obilježžila 1.Hrvatski dan šećerne bolesti. Foto: David Jolić/rvg.hr

Prema podacima registra CroDiab (Nacionalni registar osoba sa šećernom bolešću), u Republici Hrvatskoj je u 2021. godini evidentirano 327.785 osoba s dijagnosticiranom šećernom bolešću, a broj oboljelih se neprestano povećava. Obzirom na to da oko 40% osoba sa šećernom bolešću nema postavljenu dijagnozu, procjenjuje se da je ukupni broj oboljelih oko 500.000. Šećerna bolest je treći vodeći uzrok smrti s udjelom od 8.2% u 2020. godini.” (Izvor: Dijabetes – Glasilo Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga)

14.05.2022. Velika Gorica. Udruga VG Dijabetičar obilježžila 1.Hrvatski dan šećerne bolesti. Foto: David Jolić/rvg.hr

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. studenog na inicijativu Međunarodne dijabetičke federacije (IDF) i Svjetske zdravstvene organizacije. Svjetski dan šećerne bolesti najveća je globalna kampanja podizanja svijesti o toj bolesti, a od 2006.godine je i službeno priznat od Ujedinjenih naroda.

14.05.2022. Velika Gorica. Udruga VG Dijabetičar obilježžila 1.Hrvatski dan šećerne bolesti. Foto: David Jolić/rvg.hr

Međunarodna dijabetička organizacija navodi da u svijetu od šećerne bolesti boluje 537 milijuna ljudi.

Galerija fotografija

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

Črnko ostao predsjednik Komisije za profesionalni nogomet

Još od 2021. godine bivši predsjednik HNK Gorice Nenad...

VG Vodoopskrba najavila radove – Dio ovog naselja nekoliko sati ostaje bez vode

Stanovnici dijela Mraclina u srijedu, 24. lipnja, nekoliko će...

Mlade snage stigle na Grabu: Mikulin i Cindrić novi igrači Mraclina!

Rečenica "s velikim zadovoljstvom predstavljamo novo pojačanje naše seniorske...