Amerikanac u Gorici! “Leteći” Seth LeDay iz Dallasa sletio u Turopolje

Datum:

Avion je pistu dotaknuo u srijedu nešto prije 15 sati i čim su kotači prestali rolati pistom, jedan visoki mladić požurio je prema izlazu. Prekooceanski let je konačno došao svome kraju, iz Dallasa je poletio cijeli jedan dan i nekoliko vremenskih zona ranije, i sad je trebalo stići na – trening!

Seth LeDay, 26-godišnji Teksašanin visok 202 centimetra, želio se odmah staviti na raspolaganje novom šefu, treneru KK Gorice Vladimiru Krstiću.

– Iskreno, još sam malo izvan sebe, lovim se s tim vremenskim zonama, ali brzo ću se priviknuti. Već do subote, nadam se, ja sam spreman… I dalje pokušavam poloviti sva imena, toliko sam kratko ovdje, ali za početak mi se sve sviđa. Dečki su odlični, odmah su mi ponudili pomoć, stavili se na raspolaganje. I hvala im na tome – priča nam Seth dan poslije, nakon klupskog fotografiranja, a prije početka prvog sljedećeg treninga.

U subotu u grad dolazi Šibenka, na redu je treće kolo domaćeg prvenstva, a LeDay bi za tu utakmicu trebao biti na raspolaganju. Tražila je Gorica centra, pojačanje pod obručima, koje je na kraju i stiglo, ali ne u obliku klasične “petice”.

– Više sam četvorka, čak bih rekao i trojka, a ovdje sam došao igrati četvorku i peticu. Nije problem, što god je potrebno, ja sam tu. Želim pomoći momčadi na bilo koji način, zato sam ovdje. Razgovarao sam s trenerom prije nego što sam došao, objasnio mi je koji je njegov plan igre i učinilo mi se da bih se u to mogao dobro uklopiti – kaže Seth.

Ako bi se morao opisivati kao igrač, govori LeDay, rekao bi da donosi ogromnu količinu energije na oba kraja terena, ali i…

– Volim zakucavati! U tome baš uživam, bit će toga i ovdje, ali prije svega uvijek pokušavam dati sve za pobjedu.

Dakle, kad već nije stigla očekivana količina centimetara i mišića, došla je neočekivana doza atrakcije.

– Nadam se da će i gledatelji uživati, da ćemo igrati dobru košarku i pobjeđivati – dodaje Seth.

Ponešto zna o dijelu svijeta u koji je došao, jer Gorica je njegovo treće europsko iskustvo. Sezonu prekinutu koronom proveo je na Islandu, prošle sezone igrao je za mađarsku Nyiregyhazu, a savjetom može pomoći i stariji brat Zach, već drugu sezonu igrač beogradskog Partizana, s europskom karijerom koja uključuje i Olympiacos, Žalgiris i Milano…

– Uz brata sam i počeo igrati košarku kao dijete. Dvije godine je stariji od mene, a kako smo u dvorištu iza kuće imali koš, po cijele dane igrali smo jedan na jedan. To mi je puno pomoglo u tim počecima, tu sam dobio temelje za sve što je stiglo kasnije. Kroz srednju školu sam naglo izrastao, a igrajući u NCAA-u fizički ojačao. I inače nastojim svake sezone dodati nešto novo u svoju igru, neki novi element – priča Seth, koji je bio na sveučilištu East Carolina, koje se natječe na najvišoj razini američke studentske košarke.

– Imao sam plan 2020. izaći na NBA draft, ali na kraju sam odustao i otišao na Island. Tu me ulovila korona, nisam uspio previše toga ni odigrati, ali zato mi je u Mađarskoj bilo jako prošle sezone. Imao sam trenera od kojeg sam jako puno naučio, popravio neke stvari u igri, počeo puno bolje šutirati i općenito bitno napredovao. Ukupno gledajući, jako dobro iskustvo – ističe gorički Amerikanac.

Još malo će se navršiti šest godina otkad su u Goricu došli prvi i posljednji košarkaši iz SAD-a. U siječnju 2017. godine u paketu su stigla dvojica, bek Roob Felix Javan i centar Trey Cornelius McDonald, ali nije to bila osobito plodonosna suradnja… Dojam će pokušati popraviti čovjek koji će oduševljavati zakucavanjima i blokadama, a istovremeno i upoznavati Hrvatsku.

– Guglao sam Hrvatsku, naravno, i vidio sam samo predivne plaže i još ljepše djevojke na plažama. Mislio sam da će me i ovdje dočekati plaža, ali evo, nije se dogodilo… – smije se simpatični Seth.

– Znam za neke hrvatske košarkaše, za Bojana Bogdanovića, Marija Hezonju, sjećam se Tonija Kukoča iz vremena Bullsa… – krenuo je nabrajati LeDay, kad smo dodali da je u dresu Gorice igrao i centar Clippersa Ivica Zubac.

– Ozbiljno?! Big men Zubac? Nisam to znao, ali taj dečko je jako dobar igrač, sviđa mi se kako igra – rekao je Seth.

Nekad Zubac, a od subote LeDay u goričkom dresu. Šibenka mu je, naravno, potpuna nepoznanica.

– Gledat ćemo video, upoznat ćemo ih, ali važnije mi je da do kraja upoznam svoje suigrače. Siguran sam da će to ići brzo i da ćemo već u subotu pobijediti. I da ćemo nakon toga, naravno, nastaviti pobjeđivati – zaključio je Seth LeDay, novi košarkaš Gorice.

Prepoznat ćete ga po broju 1 na leđima, po zakucavanjima, atrakciji… Tako to ide kad dečko iz Texasa sleti u dvoranu u Rakarju.

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

Breška liga ponovno okupila najbolje malonogometaše Vukomeričkih gorica

23. MALONOGOMETNA LIGA "VUKOMERIČKE GORICE" Proteklog vikenda odigrana su prva...

Pojačan nadzor prometa na goričkim cestama – ovo su svi zabilježeni prekršaji

Policija je tijekom vikenda od 19. do 21. lipnja...

Od sutra kreće dobrovoljno darivanje krvi – poznati svi termini

Sutra kreće nova trodnevna akcija darivanje krvi u prostorijama...

Kako mladi gledaju društvene mreže? Evo što je pokazalo novo istraživanje

Gotovo polovica mladih u Europskoj uniji smatra da društvene...