U goričkom SDP-u podržavaju povećanje zelenila u gradu, no traže cjelovitu izmjenu Urbanističkog plana

Datum:

Uoči 11. sjednice Gradskog vijeća Grada Velike Gorice, na kojoj će se naći i tri točke vezane uz ciljane izmjene i dopune Urbanističkog plana uređenja naselja Velika Gorica kao i Prostornog plana, predstavnici goričkog SDP-a danas su na tu temu održali konferenciju za medije.
V.d. predsjednice Ivana Mlinar, naglasila je kako su SDP-ovi vijećnici sudjelovali na javnoj raspravi održanoj 19. travnja u Pučkom otvorenom učilištu.

– Aktivno smo raspravljali i postavljali konkretna pitanja, a iskazali smo i naše nezadovoljstvo današnjim stanjem urbanizma u Velikoj Gorici. Upozorili smo i kako je dosadašnjih 10 odnosno 20 posto zelenila, zaista mali postotak. Brine nas i činjenica da se u našem gradu može useliti u zgrade bez uporabne dozvole, prostorno planska dokumentacija se ne primjenjuje, a nakon izdavanja uporabne dozvole rade se preinake kako na parcelama tako i na objektima – zabrinuto će Mlinar.

Predsjednik Kluba gradskih vijećnika SDP-a, Ivo Jelušić smatra kako je dobro to što se krenulo s izmjenama, ali nije dovoljno.

– Htjelo se ići na povećanje zelenila što mi podržavamo. No, u tri urbane zone gdje su višekatne izgradnje, povećao se postotak zelenila s 20 na 35 posto, ali se izbrisala vrlo bitna odredba koja govori o zelenilu na prirodnom terenu. Tu se ostavlja mogućnost slobodnog tumačenja pa to zelenilo može biti na vrhu zgrade, garaža, popločane kocke…Upravo smo na to kolega Ozren Robić i ja upozorili i dali primjedbe – rekao je Jelušić te dodao kako je njihova primjedba ipak djelomično uvažena te je vraćena odredba da to bude prirodno zelenilo.

15.5.2023. – Velika Gorica – Press konferencija SDP Velika Gorica o izmjenama i dopunama Urbanističkog plana – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

SDP-ov Ozren Robić, ujedno i potpredsjednik Gradskog vijeća, smatra kako se i uz minimalne pomake koje će se ovim izmjenama dogoditi neće riješiti problem betonizacije.

– Dokle god nema cjelovitih izmjena i dalje će se na parcelama događati betonizacija i time se narušavati prostorni odnosi i vizure naših pojedinih naselja – dodao je Robić.

Također, smatraju da je potrebno otvoriti stručnu i političku raspravu kao i tematsku sjednicu o stanju urbanizma u Velikoj Gorici.

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

Petrovo u Šiljakovini – jubilarni 30. folklorni susreti, nogomet i večernja zabava

U subotu, 28. lipnja, mještani Šiljakovine će obilježiti Petrovo,...

Zamke ljetnog odmora

Za ugodno ljeto, priprema je dio posla kako bi to vrijeme bilo što bezbrižnije.

Novo lice na desnom boku: Filip Braut došao naslijediti Trontelja

Dugo je trajala neizvjesnost po pitanju statusa sjajnog Slovenca...

Kontejneri za glomazni otpad nisu za sve! VG Čistoća upozorava na zlouporabe

Samo dosljednim poštivanjem pravila možemo osigurati urednost javnih površina i dugoročno funkcionalan sustav zbrinjavanja otpada u gradu.