FOTO Oni su najbolji robotičari na svijetu: Antonio, Dora i Ivan Dijanić u Veliku Goricu donijeli francusko zlato

Datum:

Fantastični Dijanići ponovno osvajaju svjetsku robotičku scenu! Naši Velikogoričani okupljeni u ekipu Gebrüder Weiss – Antonio, Dora i Ivan Dijanić postali su svjetski prvaci u robotici. Na 26. Svjetskom RoboCup 2023 natjecanju u Francuskoj koje je održano od 4. do 10. srpnja, osvojili su prvo mjesto i zlatno odličje u kategoriji Rescue Maze.

– Bio je to pravi festival znanja koji je okupio natjecatelje iz cijelog svijeta, a u Junior i Major ligama natjecalo se na tisuće robotičara. Cilj natjecanja je unapređenje znanja, interesa, prakse i poznavanja znanosti iz područja mehatronike, elektronike, mehanike, računalnih znanosti, interneta te umjetne inteligencije – ističe mentorica Jelka Hrnjić.

Ovi mladi, iznimno talentirani i uspješni mladi ljudi, još uvijek nisu svjesni svojeg uspjeha. Biti najbolji na svijetu, ispred svih razvijenijih i tehnološki naprednijih država, nije mala stvar.

– I dalje ne vjerujem što smo ostvarili, vjerojatno ćemo za koji dan kada se dojmovi malo više slegnu biti svjesni uspjeha. Ovo je trenutno kruna našeg dugogodišnjeg zajedničkog rada i truda, a od malih trofeja došli smo do svjetske titule. Konkurencija je bila velika, natjecali su se najjači timovi Europe i svijeta. Zaista je nezamislivo, da jedna ovako naoko mala Hrvatska ostvari tako veliki rezultat – govori nam s uzbuđenjem najstariji član tima 19-godišnji Antonio.

Antonio, Dora i Ivan svjetski prvaci u robotici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Za ovo natjecanje Dijanići su izradili robota Dadu, a svaki član tima pridonosi na svoj način, pojašnjava nam najmlađi član obitelji Ivan Dijanić.

– Moj dio zadatka u timu je hardver i konstrukcija robota, kako bi što bolje mogao prolaziti prepreke i kosine. Antonio je bio zadužen za softver, programiranje robota i zadatke kako bi se robot trebao kretati. Dok je Dora bila zadužena za sam dizajn i izgled robota, ali i dokumentacija i plakati – opisuje nam Ivan koji na pitanje, kako je to biti svjetski prvak odgovara, da je to nešto savršeno.

Pobjedničkog robota kao i sve ostale, dio po dio slagali su sami, lemili, printali na 3d printeru…

– Mi sve svoje komponente doslovno znamo u dušu i to se uvijek pokaže kao dobra stvar na natjecanju. Neki timovi već imaju gotove robote s kojima na kraju samo upravljaju pa možda ne znaju reagirati dovoljno dobro u nekim trenutcima. Tu smo mi stekli veliku prednost. Prvog dana natjecanja bili smo drugi jer nas je pretekao iranski robot koji je bio u velikoj prednosti kada je u pitanju hardver i sam dizajn. Samo za usporedbu. Jedan njihov motor koji se nalazi na robotu, a ima ih osam, košta 300 eura dok naš košta 25. No, na kraju nekoliko dana vidjela se velika razlika u znanju što se na kraju pokazalo i na rezultatima – objašnjava Antonio.

Pobjednički robot Dada – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Biti između dva brata svakako nije lako, no maturantica Dora, a uskoro i studentica FSB-a, voli obiteljsko zajedništvo.

– Znamo se svađati, ima tu i suza, smijeha, ali isto tako jako je lijepo što smo nekako uvijek zajedno. Ponekad kada zapnemo u robotici, a jednog dana tako ćemo se naći i u nekim životnim situacijama, uvijek si međusobno pomažemo i to je jednostavno predivan osjećaj imati nekoga tko je uz tebe u bilo kojem trenutku. Robotika je za mene život i način života – govori nam ova mlada djevojka, na čiju su mirnu ruku prilikom lemljenja, brat Antonio i Ivan posebno ponosni.

Antonio, Dora i Ivan svjetski prvaci u robotici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Druge aktivnosti, školske ili studentske obaveze ne sprečavaju naše mlade sugrađane, da ustraju i rade na onome što vole, iako to ponekad sa sobom donosi puno odricanja.

– Definitivno je to sve jako teško skombinirati, pogotovo što se bavimo i drugim izvannastavnim aktivnostima, putujemo u Zagreb u školu. Vikendom pohađamo radionice u OŠ mate Lovraka kod mentorice Jelke i profesora Ivice Kolarića, ali uvijek se nekako organiziramo. A kada god nađemo slobodnog vremena primimo robote u ruke i radimo. Možda nekad malo manje idemo van za razliku od naših vršnjaka, ali uživamo u tome što radimo – kaže nam Dora i dodaje kako biti svjetski prvak za nju znači ponos i da se sve u životu može uz puno truda, napora, suza i smijeha, ali da se nikada ne smije odustati.

Antonio, Dora i Ivan svjetski prvaci u robotici s roditeljima – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Francuska medalja ima posebno značenje, jer ovo je bilo posljednje natjecanje u juniorskoj kategoriji u ovom sastavu. S obzirom na godine, stariji brat Antonio, prelazi u višu natjecateljsku kategoriju te će postati mentor Ivanu i Dori.

– Nastavljamo naš zajednički rad i vjerujem da Ivan i Dora još jako puno mogu napraviti. Već su u pripremama ideje za novog robota. Nova sezona počinje vrlo brzo, spremamo se za naše otvoreno natjecanje pa idemo u Koreju na Asia Pacifik – ističe Antonio te se nada kako će njihovi rezultati biti dobar motiv drugima da se pokrenut u tom smjeru.

Svakako moramo spomenuti da su im vjetar u leđa i velika potpora, majka Slađana i otac Lovrek, koji su iznimno ponosni na velike uspjehe svoje djece.

Inače, Hrvatsku je na ovom natjecanju pod vodstvom Ivice Kolarića, nacionalnog predstavnika u RoboCup Junior organizaciji predstavio 21 natjecatelj u 7 timova pod vodstvom 9 mentora, a natjecali su se u šest kategorija.

Foto: Privatna arhiva

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

U Novom Čiču „Spark“ obilježio svetkovinu Sv. Ivana Krstitelja uz poeziju i glazbu

U Novom Čiču 20. lipnja, u sklopu svetkovine zaštitnika...

Bombardiranje ne prestaje! NK Buna vratila kući i viceprvaka Europe…

Na bregima su očito odlučili sve poslove pozavršavati prije...

Klaf postao Kljaf! Gorički trener sjeda na klupu albanskog velikana

Proljetni dio prošle sezone, nakon rastanka sa Širokim Brijegom,...

Gorica se budi u zoru! Stigao Francuz iz Slovenije, na treningu i Pršir

Točno mjesec dana nakon posljednje utakmice u prošloj sezoni,...