Grad dobio suglasnost: Gradi se škola u Kurilovcu i proširuju kapaciteti Kumičića

Datum:

Kada su u pitanju nova ulaganja u školstvo i proširenje kapaciteta. Grad Velika Gorica 21. ožujka dobio je suglasnost od Ministarstva znanosti i obrazovanja za izgradnju i opremanje Osnovne škole Kurilovec sa sportskom dvoranom i vanjskim sadržajima te dogradnja i rekonstrukcija Osnovne škole Eugena Kumičića.

No, stiže još dobrih vijesti kada su u pitanju nova ulaganja u školstvo i proširenje kapaciteta. Grad Velika Gorica 21. ožujka dobio je suglasnost od Ministarstva znanosti i obrazovanja za izgradnju i opremanje Osnovne škole Kurilovec sa sportskom dvoranom i vanjskim sadržajima te dogradnja i rekonstrukcija Osnovne škole Eugena Kumičića. Navedene projekte Grad planira ostvariti bespovratnim sredstvima u sklopu NPOO Poziva „Izgradnja, rekonstrukcija i opremanje osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole“

– Kada je bilo govora o samom natječaju, morali smo napraviti analizu postojećeg stanja. Analiza za jednosmjensku nastavu pokazala nam je kako će Velikoj Gorici biti potrebna jedna nova škola s projekcijama do 600 učenika te rekonstrukcija i nadogradnja još jedne škole pa smo se zbog prostora odlučili na OŠ Eugena Kumičića – istaknula je pročelnica za školstvo, predškolski odgoj i društvene djelatnosti Lana Krunić Lukinić.

Trenutno je pokrenut postupak javne nabave za izradu projektno-tehničke dokumentacije i ishođenje potrebnih dozvola za gradnju ta dva projekta. Novi kapaciteti omogućit će jednosmjensku nastavu u ovim goričkim školama.

– Nakon što smo dobili suglasnost, kapaciteti u Kumičiću bit će povećani za 350 učenika. Projektom se planira osigurati 13 novih učionica izgraditi novu sportsku dvoranu te stvoriti ostale preduvjete za siguran i ugodan boravak učenika, učitelja i ostalih zaposlenika u rekonstruiranom objektu. Ministarstvo će projekt sufinancirati u iznosu od 100 posto – istaknuo je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Prema novom idejnom rješenju škola će se prostirati na više od 9 tisuća metara kvadratnih što je gotovo duplo veća površina nego trenutna. Naime, postojeća škola trenutno broji oko 930 učenika u 40 razrednih odjela i radi u dvije smjene na ukupno 4.925 metara kvadratnih. Zadovoljna novim projektom je i ravnateljica Snježana Ruklić.

– Hvala svima koji su dali truda i vremena da se ovaj projekt i pokrene. Sretni smo što ćemo konačno prijeći u jednosmjenski rad, ali i da škola nakon 49 godina koliko je i stara, ide u rekonstrukciju i dogradnju kako bi modernizirali prostore i time učenicima osigurali kvalitetnije obrazovanje – naglasila je Ruklić.

Kada je u pitanju Osnovna škola u Kurilovcu, nju će resorno ministarstvo financirati s 83 posto, a ostatak sredstva osigurat će Grad Velika Gorica.

– Okoliš škole bit će financiran sa 100 posto, a trodijelna sportska dvorana sa 66 posto koju će uz osnovnoškolce moći koristiti i gorički sportaši. Škola nije 100 financirana jer smo ciljano išli s većim gabaritima, većom knjižnicom, učionicama, kabinetima i svime što je struka zahtijevala za adekvatnije vođenje nastave. Škola se gradi jednom u 50 godina tako da ćemo svakako preuzeti taj dio na sebe. Bit će to jedna od najmodernijih škola u Hrvatskoj – objašnjava gradonačelnik Ačkar te dodaje kako će uz povećanje prostornih kapaciteta za izvođenje nastave ove dvije škole pružiti sportski i društveni sadržaj.

Kapacitet osnovne škole, koja će se nalaziti u Ulici Franje Kirinčića Boška u Kurilovcu, bit će 24 razredna odjela. Od toga je 12 razredne nastave i 12 razreda predmetne nastave za ukupno 672 učenika i dodatna četiri posebna razredna odjeljenja odnosno mali razredi, što je sveukupno 692 učenika.

Grad Velika Gorica trenutno je u postupku rješavanja imovinsko-pravnih odnosa kojima bi se steklo pravo izgradnje osnovne škole na predviđenoj lokaciji.

Inače, obje škole bi u novom ruhu trebale biti spremne za rad u školskoj godini 2026./2027.

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

Više od 10 milijuna eura za zelene projekte u Sisačko-moslavačkoj županiji

Ministar Branko Bačić je u posjetu Novskoj uručio četiri ugovora za projekte razvoja zelene urbane infrastrukture na području Sisačko-moslavačke županije.

JASTREBARSKO DOBIVA NOVU OBILAZNICU Potpisan ugovor vrijedan 16,5 milijuna eura, radovi počinju na jesen

Potpisan je ugovor vrijedan 16,5 milijuna eura za izgradnju...

StartupVG otvorio prijave za svoje programe! Nova prilika za poduzetnike iz Velike Gorice

StartupVG otvorio je prijave za svoje programe podrške namijenjene...

U Jastrebarskom predstavljen novi model civilne službe – obuka kreće u kolovozu

U Jastrebarskom je danas predstavljen program civilne službe i...