‘S ovakvom djecom i mladima, budućnost našega grada nije upitna!’

Datum:

U Velikoj Gorici traje jedan poseban, drukčiji tjedan, jer ovo su dani posvećeni djeci i mladima u našem gradu. Projekt “Dječji tjedan u Velikoj Gorici” počeo je u ponedjeljak, otvoren je predstavljanjem projekta “Od deklaracije do participacije”, kojeg su prezentirali Izabela, Patricija, Mateo i Marin. Tijekom cijele godine djeca su pripremala projekt u sklopu kojega su prolazili treninge, radionice, sastanke, na njima raspravljali o važnosti dječjih prava, o demokraciji kao takvom, o iskorištavanju vlastitih potencijala…

Nakon toga, prikazan je i šestominutni film “Naš glas”, koji se također bavi važnim temama. Konkretno, ratovima koji se događaju na nekoliko mjesta u svijetu.

– Možda mislite da ovo nema veze s nama, da su ti sukobi daleko od nas, da mi na njih ne možemo utjecati. Možda i ne možemo, ali moramo pokušati, moramo ustrajati, jer djeca zaslužuju svijet u kojem je poruka mira jača od poruke razaranja. Zato vas molimo da nam se pridružite, jer upravo ovdje, u našem gradu, koji nije posebno vidljiv na kartama svijeta, žive ljudi kojima je stalo do njihova doma, do njihovih prava – nadahnuto je govorio 15-godišnji Mario Puljiz iz Šćitarjeva, učenik prvog razreda srednje škole, pa nastavio:

– Ta ista prava imaju ljudi i djeca na mjestima kao što su Gaza, Sudan ili Ukrajina, na mjestima na kojima je zdravlje luksuz, mjestima u kojima u ovom trenutku ljudi umiru. I zato, pomozite nam da proširimo poruke ovog filma.

Među okupljenima je zavladalo oduševljenje pristupom i načinom na koji su djeca pristupila izradi ovoga filma, a među oduševljene se svrstao i gradonačelnik Krešimir Ačkar. U svojoj “replici” gradonačelnik je konstatirao kako je budućnost Velike Gorice neupitna uz ovakve mlade, kao i da se naš grad razvija u pravome smjeru.

– Zrelo razmišljanje koje ste pokazali kroz ovaj film dokaz je da će Velika Gorica biti mjesto mira, sigurnosti i tolerancije. Rat je bjesnio kad sam ja išao u školu, bježali smo u skloništa i u podrume jer je svirala uzbuna za vrijeme nastave. Proživjeli smo strahote koje se ne mogu usporediti s onima koje su se dogodile u drugim dijelovima Hrvatske, ali naše djetinjstvo nije ovisilo o nama. Tad smo doživjeli mnogo inicijativa za mir u svijetu i zato me veseli što ste odgovorno pristupili ovom projektu – istaknuo je Ačkar.

Klinci su još istaknuli i da su “oni promjena koju smo čekali”, kao i da “promjena neće doći ako čekamo druge ljude i drugo vrijeme”, a sve skupa bilo je sjajan uvod u sjednicu Dječjega gradskog vijeća.

Cijela priča koncipirana je tako da djeca postavljaju pitanja čelnim ljudima grada, a ovoga puta bilo je šest pitanja i, naravno, jednako toliko odgovora. Paula je tako predložila da bi u našim vrtićima trebalo biti više sprava za igranje, na što je gradonačelnik odgovorio kako će zatražiti da se one i postave. Anja je imala pitanje o eventualnom dodatnoj edukaciji odraslih koji se bave radom s djecom u sportu, s čime se složio predsjednik Gradskog vijeća Darko Bekić, dok je Gabrijela istaknula kako u selima u našem kraju nema aktivnosti koje nisu vatrogastvo i folklor.

Mladi vijećnik Marko apelirao je da policijske patrole oko goričkih škola budu još češće, a gradonačelnik je obećao da će taj apel prenijeti nadležnima u policiji. Djeca u predlagala i da se pozabavimo unapređenjem kvalitete školske prehrane, što je bilo pitanje na koje je odgovarala resorna pročelnica Lana Krunić Lukinić, rekavši kako su neke škole već napredovale po tom pitanju, a radi se na istome i u ostalim našim školama. Govora je bilo i o korištenju mobitela u školama, uz Patricijinu napomenu da se većina djece slaže sa zabranama korištenja mobitela u školi.

Dječji tjedan bit će nastavljen u srijedu, kad će se u POU-u održati okrugli stol na temu “O odgoju iz muškoga kuta”, a ovih dana će se i u vrtićima i osnovnim školama provoditi razne aktivnosti koje mogu pomoći kod razvijanja vještina, kreativnosti i uključenosti djece. Bit će tu i predavanja, radionica, ali i odlazaka u obilaske, primjerice Etno naselja Novo Čiče. Završetak Dječjeg tjedna predviđen je za petak, kad će u Dječjem vrtiću Lojtrica biti radionica “Vezenje”, a tog dana u školama neće biti ni zvona ni ocjena.

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

Nagradni lipanj u KTC supermarketu u Velikoj Gorici

KTC supermarket tako još jednom donosi kombinaciju povoljne kupnje i dodatnih pogodnosti za svoje kupce na početku ljetne sezone.

Kaos u Šćitarjevu – pijan lomio inventar pa sjeo za volan, ubrzo naletio na policiju

U Šćitarjevu je u subotu navečer 38-godišnjak prouzročio niz incidenata...

ZEZ organizira besplatna predavanja o solarnim elektranama i poticajima – evo kada stižu u Goricu

Zelena energetska zadruga (ZEZ) od 23. do 25. lipnja...

Buševec zamirisao na domaće štrukle i tradiciju

Ova manifestacija pokazuje da štruklijada ima potencijal, dugovječnost, prvenstveno radi žena koje vrijedno rade kako bi ova tradicija opstala i kako bi se recepti prenosili s koljena na koljeno.