Jedna i pol utakmica bila je potrebna izborniku Zlatku Dalić da popusti logici. Kad je Ante Budimir u pitanju, po tko zna koji put… Traži izbornik stalno neka druga rješenja, ali kad gori, kao što je “gorjelo” protiv Paname u noći na srijedu, ipak bira njegov broj. I profitira.
Ante Budimir nije zaigrao ni sekunde u porazu od Engleske. Utakmicu je u vrhu napada počeo Petar Musa, zabio je i gol, da bi ga u nastavku zamijenio Igor Matanović. Obojica su, svakome je to jasno, izborniku više “po guštu” od posljednjih nekoliko sezona ponajboljeg strijelca jedne od najjačih liga na svijetu, ali Panamu je srušio dobri stari Ante…
Već po navici, dečko sa Cibljanice mirno je prihvaćao sve izbornikove odluke, ne uzimajući ih previše srcu, jer borba za mjesto pod suncem oduvijek je standard na njegovu nogometnom putu. Sam je, bez bilo kakvih “poguranaca”, mimoišavši i Dinamo i Hajduk, došao do nogometnih vrhova, smjestio se u društvo tipova kao što su, recimo, Kylian Mbappe ili Robert Lewandowski, postao istinska legenda u svome klubu, ali ni mjesec dana prije 35. rođendana posao nije završen.
Ma kakvi, opet se treba dokazivati…
Konačno je Ante u Americi aktiviran na otvaranju drugog poluvremena utakmice koja se morala dobiti, a nešto više od osam minuta poslije osmijeh se raširio od uha do uha, a ruke se složilo u prepoznatljivu proslavu “a la Budimir”. Marco Pašalić je lijepo iskombinirao akciju po desnoj strani, centaršut Josipa Stanišića bio je perfektan, a naš Ante odradio je ono u čemu je najbolji – našao se baš tamo gdje treba! I riješio stvar. Kako točno, pogledajte OVDJE.
– Jako sam sretan i zbog pobjede i zbog svog prvoga gola na velikom natjecanju, ali naravno da je najvažnije to što smo uzeli sva tri boda – rekao je junak Budimir nakon minimalne pobjede koja otvara priliku.
Prošlo mu je u trenucima slavlja možda kroz glavu i betonsko igralište na parkingu na Cibljanici, sjetio se možda i prvih dana u Radniku i poslije Gorici, jer ako postoji trenutak koji je vrhunac jedne karijere, to je bilo to…
– Znali smo da je Panama ekipa koja je vertikalna, ima jako brze individualce, a isto tako otraga su tehnički dobri, i golman i stoperi. Gledajući utakmicu, mislim da su bili jako koncentrirani, osvajali su druge lopte i tražili dobro dubinu. S razlogom su 30. ekipa na svijetu, nismo ih podcijenili, ali oni su se dobro snašli u prvom poluvremenu. U drugom dijelu smo možda malo podignuli agresivnost i bili bliže drugim loptama, došao je i taj pogodak na početku drugog dijela – analizirao je Ante pa nastavio:
– Obrnuto je bilo protiv Engleske, kad su oni zabili i usmjerila se utakmica. Bilo je potom kontri, najbolja Marcova, s kojom smo mogli zatvoriti utakmicu. Šteta. Ovako je ostala živa. Treba krenuti od ove pobjede, prve na velikom natjecanju nakon četiri godine od Katara. Treba početi s nečim. Nadam se da ćemo izvući dobre pouke i da ćemo nastaviti graditi ono što je jako bitno za biti bolji na turniru.
Naravno, postojao je i poseban dodatak, posebna posveta.
“Super je što smo za velikog Luku na njegov 200. nastup izborili veliku pobjedu”
Gana stiže na red vrlo brzo, već za četiri dana, a za prolaz dalje bit će potreban barem bod.
– Analizirali smo njihovu utakmicu s Panamom, nešto malo smo gledali i s Engleskom. Bili su kompaktni i nezgodni. Imamo dovoljno dana da se pripremimo. Čeka nas teška utakmica, kao i svaka na Svjetskom prvenstvu. Moramo izvući iz ove utakmice što je bitno kao pouku kako bismo mogli nastaviti rasti u turniru. Svaki detalj je bitan, kao prekidi u kojima smo bili ovaj puta jako dobri, to što smo sačuvali nulu, imali koncentraciju da ne izgubimo čovjeka kojeg čuvamo. Poboljšali smo neke male stvari.
Zaključno, Hrvatska može bolje.
– Poslije pogotka smo imali dvije-tri kontre, definitivno da bismo s još jednim golom zatvorili utakmicu i dobili dodatnu sigurnost. Zadnjih 15-20 minuta opet smo bili u podređenom položaju, ali ostali smo tvrdi, a i Livaković je izvukao. Nije lako izboriti niti jednu pobjedu, nadam se da ćemo se podignuti u formi – zaključio je Budimir.
Ante je formu očito ulovio, zatreba li izborniku, bit će tu…
Fotografija: HNS/Facebook
