Ništa bez plana – Velika Gorica kreće planski upravljati svojim turističkim potencijalom

Datum:

Danas je u Velikoj Gorici radionicom i okruglim stolom započeo proces izrade Plana upravljanja destinacijom Grada Velike Gorice – važnog strateškog dokumenta koji će usmjeriti razvoj turizma na području grada i šire okolice u sljedećem četverogodišnjem razdoblju. 

Radionicu je vodio konzultantski tim tvrtke SPOT, specijalizirane za održivi turizam i razvoj destinacija, u suradnji s Turističkom zajednicom grada Velike Gorice te prema smjernicama Ministarstva turizma i sporta. Ovaj proces provodi se temeljem novog Zakona o turizmu, koji donosi značajne promjene u načinu planiranja i upravljanja destinacijama, s naglaskom na participativnost, održivost i koordinaciju svih ključnih dionika. 

Foto: TZ grada Velike Gorice

Prepoznatljivost Turopolja, benefiti pozicije i naglasak na lokalno 

Predstavnici javnog i privatnog sektora, uključujući gradske ustanove i institucije, kulturne i obrazovne organizacije, ugostitelje, poduzetnike, iznajmljivače, turističke vodiče, predstavnike udruga te druge relevantne aktere iz sektora turizma i s njim povezanih područja, kroz raspravu su analizirali trenutačno stanje u destinaciji, definirani su postojeći resursi i izazovi, ali i potencijali i strateški pravci daljnjeg razvoja. 

Posebna pažnja posvećena je pitanjima kao što su: kako poboljšati promociju Turopolja kao prepoznatljivog turističkog proizvoda, na koji način razvijati kulturni i aktivni turizam, kako bolje iskoristiti blizinu Zračne luke Franjo Tuđman te kako povezati urbana i ruralna područja u jedinstvenu i konkurentnu turističku ponudu. 

Također, dani su konkretni prijedlozi i ideje. Primjerice, razvoj interaktivnih sadržaja u prirodi, jača valorizacija kulturne baštine i lokalna gastronomija, digitalizacija turističke ponude i snažnija podrška malim iznajmljivačima i OPG-ovima. Ljudski kapaciteti i edukacija, kao i osiguranje infrastrukture, preduvjeti su održivog rasta turizma – zaključeno je. 

Foto: TZ Grada Velike Gorice

Velika Gorica bilježi rast broja noćenja u privatnom smještaju za gotovo 35% 

Ključni turistički pokazatelji za Veliku Goricu ističu kontinuirani rast dolazaka i noćenja, što potvrđuje pozitivan trend i sve veći interes posjetitelja. U 2024. godini ostvareno je više od 95.000 noćenja, što predstavlja značajan porast u odnosu na prethodne godine, pri čemu se gotovo 90% odnosi na strane goste, većinom iz Njemačke, Italije, SAD-a i Azije. 

Zanimljivo je da se broj noćenja u privatnom smještaju povećao za gotovo 35%, što govori u prilog rastu ponude, ali i promjeni turističkih preferencija. Blizina zračne luke, dobra prometna povezanost i sve bogatija ponuda sadržaja pozicioniraju Veliku Goricu kao destinaciju u porastu, osobito za kraći boravak, poslovne goste i putnike u tranzitu.  

Foto: TZ Grada Velike Gorice

Dugoročnim planiranjem do razvoja i očuvanja prostora 

Plan upravljanja destinacijom koji je u izradi definirat će ključne ciljeve, mjere i aktivnosti razvoja turizma u Velikoj Gorici u razdoblju od četiri godine. Bit će usmjeren na održivi rast, očuvanje lokalnog identiteta i ravnomjernu valorizaciju svih dijelova destinacije – od urbanih zona do ruralnih sela Turopolja. Također, obuhvatit će smjernice za razvoj turističkih proizvoda, unapređenje promocije, upravljanje posjetiteljima, edukaciju i digitalnu transformaciju sektora. 

Dokument će služiti kao operativna osnova za prijavu na nacionalne i europske fondove te će biti ključan alat u jačanju konkurentnosti destinacije. 

Nakon provedene radionice i konzultacija, slijedi faza izrade nacrta Plana koji će biti predstavljen javnosti, a zatim upućen u daljnje usvajanje. Paralelno s tim, provodit će se i dodatna istraživanja, ankete i konzultacije kako bi se uključilo što više dionika u proces. 

Foto: TZ Grada Velike Gorice

–  Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u radionici i time pridonijeli razvoju zajedničke vizije turizma koji poštuje prostor, zajednicu i posjetitelje. Samo zajedničkim djelovanjem možemo stvarati održivu i kvalitetnu destinaciju – za sve nas koji u njoj živimo i one koji je posjećuju – poručila je Maja Toth, direktorica Turističke zajednice grada Velike Gorice.

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

U Novom Čiču „Spark“ obilježio svetkovinu Sv. Ivana Krstitelja uz poeziju i glazbu

U Novom Čiču 20. lipnja, u sklopu svetkovine zaštitnika...

Bombardiranje ne prestaje! NK Buna vratila kući i viceprvaka Europe…

Na bregima su očito odlučili sve poslove pozavršavati prije...

Klaf postao Kljaf! Gorički trener sjeda na klupu albanskog velikana

Proljetni dio prošle sezone, nakon rastanka sa Širokim Brijegom,...

Gorica se budi u zoru! Stigao Francuz iz Slovenije, na treningu i Pršir

Točno mjesec dana nakon posljednje utakmice u prošloj sezoni,...