Radovi mogu početi! Prva lopata u rukama premijera, župana i gradonačelnika

Datum:

Drvene stepenice vodile su do prostora pripremljenog za svečano otvaranje, na kojem se pojavilo vodstvo države, Županije, Grada i nogometnog saveza, ali i brojni prijatelji nogometa iz svih sfera društvenog života. Svi oni okupili su se na mjestu na kojem će od ovog petka niknuti pravo gradilište, a tamo negdje početkom 2027. godine i nacionalni kamp, dom hrvatskog nogometa.

Bilo je lijepo, bilo je svečano, bio je to trenutak u kojem su nestale i posljednje skepse na temu hoće li kampa biti ili neće. Hoće, bit će ga.

– Od početka sam govorio da ne želim postavljati nikakve kamene temeljce i slične stvari, jer to smo već viđali u prošlosti, želio sam da to napravimo kad radovi počnu. Ovo je poseban dan za mene kao predsjednika, ali i za nogometnu obitelj. Vjerujem da ćemo se za dvije godine naći ovdje na otvaranju kampa – rekao je predsjednik HNS-a Marijan Kustić, koji se prvi obratio okupljenima.

– Vlada RH financijski nam je pomogla i dala zemljište, to nam puno znači, a pomogao je i predsjednik Uefe Aleksandar Čeferin. Emocije su me dosta jako pogodile kad sam došao ovdje. Lijepo je, prekrasno je, to zaslužujemo i vjerujemo da će ovdje nicati novi Modrić, Perišić, Rakitić… Veliki rezultati koji su iza nas zaslužuju ovako nešto. Danas-sutra, kad odem s mjesta predsjednika, mora nešto ostati iza mene, da se vidi da se nešto napravilo. U prvoj fazi kamp će imati tri terena, glavnu zgradu za savez, akademiju, sudačku komisiju, dvoranu, skladište… I stadiončić. Moći će ga koristiti i neki klubovi, zašto ne?! I oni su dio nogometne obitelji – govorio je Kustić i zaključio:

– Ovo nije samo gradilište, ovo je temelj vizije i najvažnije ulaganje u budućnost hrvatskog nogometa i simbol zajedničke ambicije svih nas koji radimo u nogometu da Hrvatska ostane svjetska nogometna velesila!

Nakon njega, za govornicu se popeo velikogorički gradonačelnik Krešimir Ačkar, koji se prisjetio i samih začetaka ove priče, kad je u društvu predsjednika Gorice i HNS-ova člana IO-a Nenad Črnka te člana komisije za infrastrukturu Marka Stepanić otišao na prvi sastanak u Savez.

– Velika Gorica danas svjedoči o jednoj prekrasnoj priči koja je važna i dugo čekana, a to je da će nakon gradnje nacionalnog kampa postati dom hrvatskog nogometa i upisati se u sportsku kartu, ne samo Hrvatske, nego i Europe i svijeta. Vjerujem da će mnogi mladi ljudi iz cijele Hrvatske ovdje ostvariti snove koje sanjaju i, zahvaljujući i ovome kampu, predstavljati u kockastom dresu našu Hrvatsku i donijeti nam onu radost koju nam donosi najvažnija sporedna stvar na svijetu – rekao je gradonačelnik i dodao:

– Na tom prvom sastanku s predsjednikom Kustićem predložili smo ideju, rekli da je lokacija savršena, na nekoliko minuta od aerodroma, u blizini glavnoga grada i da nema niti jedne prepreke da bi se ovako prekrasan projekt mogao realizirati upravo u našem gradu. Istoga dana navečer primio nas je i premijer Plenković, bez čije podrške sve ovo ne bi bilo moguće, a s ministrom Bačićem dogovorili smo darivanje zemljišta. Odmah smo krenuli u podjelu zaduženja i u realizaciju ovoga čemu danas svjedočimo. Veliko hvala svima koji su sudjelovali u ovom projektu, a ja za kraj imam samo dvije želje; da kroz dvije godine otvorimo ovaj kamp, što je jasno da će se dogoditi, ali i da ovdje ispred mene započnemo gradnju dnevne bolnice, što je također u planu naše Vlade. Uživajmo u ovom povijesnom danu za naš grad!

Svečano otvaranje gradilišta budućeg kampa Hrvatskog nogometnog saveza… Foto: Robert Anić/PIXSELL

Resorni ministar Tonči Glavina bio je vrlo precizan što se tiče brojki, kazavši da je ukupan projekt vrijedan 45 milijuna eura, od čega je Vlada RH odobrila 15 milijuna i darovala zemljište vrijedno 4,5 milijuna eura. Prije nego što je radove i sam budući kamp blagoslovio velečasni Norbert Koprivec, okupljenima se obratio i premijer Andrej Plenković.

– Hrvatski nogomet je donio puno sreće, veselja, ponosa i međunarodnog brendiranja Hrvatske u svijetu u proteklih 35 godina, kao malo tko drugi, i nema snažnijeg načina za brendiranje Hrvatske od dresa reprezentacije. Želim zato zahvaliti našim nogometašima i trenerima, koji su pomogli da tijekom tri i pol desetljeća samostalnosti Hrvatsku kroz ove uspjehe, dvije svjetske bronce i jedno srebro, uz srebro u Ligi nacija, pozicioniramo kao malu zemlju, ali nogometnu velesilu. Ovaj kamp je zahvala našim nogometašima i poruku mladima da će oni najbolji ovdje trenirati – kazao je Plenković i nastavio:

– Lokacija budućeg kampa je odlična jer se nalazi tik uz zračnu luku, na nekoliko kilometara od Zagreba, a iskoristit ću priliku i da pohvalim vodstvo Velike Gorice na čelu s gradonačelnikom Ačkarom jer kreće i gradnja Centra za starije osobe. Uz pomoć Vlade u neposrednoj blizini će se izgraditi i dnevna bolnicu, a to znači da Velika Gorica vodi cjelovitu politiku grada koji je naslonjen na Metropolu, ali je i najveći grad Zagrebačke županije. Baš zato zaslužio je da bude jedan od onih koji su ušli u integrirani teritorijalni razvoj s 33 milijuna eura posebne financijske omotnice za razvoj grada.

Negdje oko 10.30 sati uglednici i gosti svoje su odradili, a to znači da je sad vrijeme za ključan dio projekta – početak aktivnih radova na izgradnji kampa!

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

U Novom Čiču „Spark“ obilježio svetkovinu Sv. Ivana Krstitelja uz poeziju i glazbu

U Novom Čiču 20. lipnja, u sklopu svetkovine zaštitnika...

Bombardiranje ne prestaje! NK Buna vratila kući i viceprvaka Europe…

Na bregima su očito odlučili sve poslove pozavršavati prije...

Klaf postao Kljaf! Gorički trener sjeda na klupu albanskog velikana

Proljetni dio prošle sezone, nakon rastanka sa Širokim Brijegom,...

Gorica se budi u zoru! Stigao Francuz iz Slovenije, na treningu i Pršir

Točno mjesec dana nakon posljednje utakmice u prošloj sezoni,...