Sveta Nedelja među ekološkim prvacima! 2.200 volontera prikupilo gotovo 288 tona ambalažnog otpada

Datum:

Grad Sveta Nedelja proglašen je jednim od pobjednika ovogodišnjeg izdanja projekta „Od izvora do mora“, nacionalne ekološke inicijative koja za cilj ima smanjenje ambalažnog otpada i poticanje urbanog ozelenjavanja. U konkurenciji srednjih gradova, Sveta Nedelja je ostvarila najbolji rezultat zahvaljujući uspješno organiziranim akcijama prikupljanja otpada koje su se provodile do kraja lipnja, a u kojima su sudjelovali brojni volonteri. Akcija se odvijala u sklopu natječaja koji je trajao od 17. veljače do 17. ožujka, a rezultati su poznati ovih dana.

Osim Svete Nedelje, titulu najuspješnijeg grada u kategoriji velikih gradova (s više od 35.000 stanovnika) odnio je Osijek, dok je u kategoriji malih gradova (do 10.000 stanovnika) pobjedu odnio Vrgorac. Ukupno se u ovogodišnje izdanje projekta uključila 32 grada, uključujući i Veliku Goricu, koji su uz pomoć svojih komunalnih poduzeća proveli akcije prikupljanja ambalažnog otpada i informirali organizatore o broju sudionika i količini sakupljenog materijala, dva ključna kriterija pri bodovanju.

Više od 2.200 volontera diljem zemlje prikupilo je gotovo 288 tona ambalažnog otpada, čime je dodatno potvrđena važnost zajedničkog djelovanja na pitanjima okolišne održivosti. Povjerenstvo sastavljeno od predstavnika Coca-Cole, Konzuma, Udruge gradova i Jutarnjeg lista donijelo je odluku o pobjednicima na temelju transparentnih i mjerljivih podataka iz svih prijavljenih lokalnih zajednica.

„Zajedno smo jačali svijest o nužnosti održivog upravljanja otpadom“, izjavio je Igor Zgrabljić iz Coca-Cole HBC Adria, istaknuvši važnost partnerstva, ali i konkretnog djelovanja koje rezultira zdravijim okolišem.

Tri pobjednička grada ravnopravno će podijeliti nagradu od 45.000 eura, koja će biti iskorištena za sadnju stabala na lokacijama koje su sami odabrali. Sadnja je planirana za jesenske mjesece, od rujna do studenoga, a gradovima će tada biti uručene i službene plakete kao priznanje za njihov doprinos zaštiti okoliša.

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

Kontejneri za glomazni otpad nisu za sve! VG Čistoća upozorava na zlouporabe

Samo dosljednim poštivanjem pravila možemo osigurati urednost javnih površina i dugoročno funkcionalan sustav zbrinjavanja otpada u gradu.

Medicinski centar Gorica otvorio pulmološku ambulantu

Medicinski centar Gorica svim umirovljenicima odobrava 15 posto popusta na određene pretrage.

Zagrebačka županija razvija novu turističku priču: pčelarstvo postaje atrakcija

Zaključci fokus skupine poslužit će za izradu Strategije razvoja apiturističke destinacije te razvoj novih turističkih proizvoda, api-ruta i digitalne platforme.

Croatia Internacional Chess Festival 2026 u Buševcu

Prvo izdanje Croatia International Chess Festivala, događaja koji želi...