Učenici istaknuli kako su zbog pandemije zakinuti za maturalce i kvalitetno obrazovanje

Datum:

Središnji državni ured za demografiju i mlade danas je u goričkom Pučkom otvorenom učilištu organizirao predstavljanje rezultata istraživanja „Utjecaj pandemije na odgojno-obrazovni sustav“, a kojeg je proveo Institut za društvena istraživanja u Zagrebu. U ime domaćina, nazočne je pozdravio zamjenik gradonačelnika Neven Karas.

– Nije slučajno da se ovo predstavljanje rezultat odvija upravo u našem gradu, jer Grad Velika Gorica već duži niz godina dobiva nagrade i priznanja u kategoriji ulaganja u djecu, mlade i odgojno obrazovni sustav. Smatramo da općenito na kvalitetu života, ponajprije utječe i odnos prema mladima i djeci pa je tako ove godine u Proračunu u tu svrhu osigurano oko 250 milijuna kuna – istaknuo je zamjenik gradonačelnika Neven Karas.

Rezultate istraživanja predstavio je Boris Jokić, a koji je istaknuo kako je u istraživanju sudjelovalo više od 1400 učenika i oko 300 odgojno obrazovnih djelatnika iz Zagrebačke županije.

– Sami rezultati su zanimljivi, a učenici iz Zagrebačke županije ne odstupaju ni po čemu od nacionalnog prosjeka. Na značajan dio njih, pandemija i potresi imali su negativan utjecaj. Što su učenici stariji to je utjecaj negativniji, a tu spadaju učenici koji su prošle školske godine završili svoje srednjoškolsko obrazovanje. Posebno se ističe negativan utjecaj na razini psihološkog stanja učenika, naročito djevojaka – kazao je Jokić.

22.03.2022. – Velika Gorica – Predstavljeni rezultati istraživanja o utjecaju pandemije i potresa na odgojno-obrazovni sustav

Kada je u pitanju osnovnoškolska razina, negativan je utjecaj na tjelesno zdravlje učenika, kada su u pitanju bavljenje sportom i fizičke aktivnosti. No, u cijeloj priči postoje i pozitivni elementi istraživanja, naglasio je Jokić te dodao kako se u pandemiji blago poboljšao odnos učenika s roditeljima, prijateljima i nastavnicima.

Također, pandemija i potres utjecali su i na same odgojno-obrazovne djelatnike, na njihov osjećaj zadovoljstva rada u školama i njihovo opterećenje radom u školi koje se povećalo.

– Dio rezultata pokazao je i osjećaju li se mlade generacije zakinutima za različite stvari u odnosu na sve nas koji smo svoju mladost imali bez pandemije. Učenici su istaknuli kako su zakinuti za maturalce, upoznavanja novih ljudi i putovanja, čak i kvalitetnog obrazovanja. Ali, nisu zakinuti za jednu stvar, a to je mogućnost zaljubljivanja – rekao je Jokić i istaknuo kako učenici smatraju da se to nije promijenilo u odnosu na generacije prije.

22.03.2022. – Velika Gorica – Predstavljeni rezultati istraživanja o utjecaju pandemije i potresa na odgojno-obrazovni sustav

– Nas kao znanstvenike zanimalo je zašto je to tako, nismo mogli doći do odgovora dok u jednom od upitnika iz Varaždina nismo dobili odgovor. Jedna učenica je napisala: „Predlažem autorima istraživanja da izbace ovakva bumerska pitanja kao što je o zaljubljivanju jer nije vam ovo više 1997. godina“. – lagano će kroz osmijeh Jokić te dodao kako sve ovo ukazuje da u mladima opstaje zdrav duh i doza humora te uz tu ranjivost koja postoji za dio učenika postoji i otpornost.

– Tu otpornost treba njegovati, a ranjivost treba adresirati – poručio je Jokić zaključno.

Kao primjer dobre prakse prepoznat je gorički Centar za djecu, mlade i obitelj, a ravnateljica Sanda Puljiz Vidović istaknula je kako se Centar posljednje dvije godine susreće s krizom i kriznim situacijama.

– Djeca i mladi se više boje, imaju više anksioznosti, paničnih napada, depresije, samoozljeđivanja i vidimo pojačanu razinu vršnjačkog nasilja. A zbog rata u Ukrajini sada ponovno kod djece primjećujemo pojačane strahove i reakcije, igraju se više rata i agresivnog ponašanja – rekla je ravnateljica Puljiz Vidović te dodala kako su u Centru suočeni s pojačanim pritiscima jer se javlja sve više roditelja s težim pričama.

– Poručila bi građanima da potraže stručnu pomoć jer što više odgađaju, situacija će postati kompliciranija – kazala je Puljiz Vidović i podsjetila telefonsku liniju pomoći na koju možete nazvati svaki radni dan između 12.00 i 15.00 sati na brojeve 6231-734 ili na mobitel 091/6231-734.

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

U Novom Čiču „Spark“ obilježio svetkovinu Sv. Ivana Krstitelja uz poeziju i glazbu

U Novom Čiču 20. lipnja, u sklopu svetkovine zaštitnika...

Bombardiranje ne prestaje! NK Buna vratila kući i viceprvaka Europe…

Na bregima su očito odlučili sve poslove pozavršavati prije...

Klaf postao Kljaf! Gorički trener sjeda na klupu albanskog velikana

Proljetni dio prošle sezone, nakon rastanka sa Širokim Brijegom,...

Gorica se budi u zoru! Stigao Francuz iz Slovenije, na treningu i Pršir

Točno mjesec dana nakon posljednje utakmice u prošloj sezoni,...