Zagrebačka županija najpoželjnije je odredište za život u Hrvatskoj, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) za 2023. godinu. Kako tvrdi Lider, u nju se doselilo ukupno 4.431 osoba, od čega 2.081 iz drugih dijelova Hrvatske, a 2.350 iz inozemstva. Time je Zagrebačka županija ostvarila najveći pozitivan migracijski saldo u zemlji, odnosno najveću razliku između broja doseljenih i odseljenih stanovnika.
Pad interesa za život u Zagrebu, a rast popularnosti njegove okolice, jasno pokazuju migracijski podaci. Dok se ljudi sve više sele u predgrađa i manja mjesta Zagrebačke županije, glavni grad polako gubi status najpoželjnijeg mjesta za život.
Zanimljivo je da je tijekom pandemijske 2020. godine Grad Zagreb još uvijek bio među dobitnicima. Te godine glavni grad imao je pozitivan migracijski saldo od 933 stanovnika, odmah iza Zagrebačke županije. Na trećem je mjestu tada bila Zadarska županija s plusom od 290, dok su Istarska, Primorsko-goranska i Varaždinska također bilježile manji rast stanovništva.
Od 2021. nadalje, situacija se promijenila, Zagrebačka županija preuzima primat, dok Grad Zagreb bilježi pad broja stanovnika i prelazi u minus. Do 2020. glavni grad bio je apsolutni dobitnik po migracijskom saldu. 2019. godine imao je 3.309 više doseljenih nego odseljenih, 2018. 3.413, a 2017. čak 4.102.
Trend koji je započeo tijekom pandemije sada se dodatno učvrstio. Dok Zagreb bilježi gubitke, Zagrebačka županija postaje sve poželjnija destinacija za život, i to ne samo za one koji bježe od gradske gužve, već i za doseljenike iz drugih dijelova Hrvatske i inozemstva.
