Župnik Koprivec: ‘Osim sjećanja na drage pokojnike, ovi dani su prilika da se zamislimo nad svojim životnim prioritetima’

Datum:

Povodom katoličkih blagdana Svih svetih i Dušnog dana, župnik Norbert Ivan Koprivec, uputio je poruke vjernicima.

– Blagdan Svi sveti jedna je od velikih svetkovina, gdje je Crkva odredila jedan dan, jer ne može obuhvatiti u jednoj godini sve one koji su proglašeni svetima, ali mnogi i nisu, svima njima u čast, poznatim i nepoznatim svecima. Kako kaže blagopokojni Benedikt XVI. ‘ Da bi mogli biti sveti nije potrebno činiti izvanredne pothvate ni djela, posjedovati posebne karizme, već jednostavno služiti Kristu, slušati ga i slijediti bez obeshrabrenja u teškim trenucima’. Mi vjerujemo kako uz pomoć našeg Gospodina možemo postati sveti, sami ne. Ovaj dan je blagdan živih, vjerujemo u vječni život, nismo stvoreni samo za ovaj svijet. Taj blagdan nam također to govori, pa smo povezani, mi vjerujemo, sa tom Crkvom i njenim članovima koji su proslavljeni u Nebu, to je proslavljena Pobjednička Crkva – poručuje župnik.

Foto: Župnik Norbert Ivan Koprivec, NBD/G.Kiš, Cityportal.hr

Također ističe i važnost Dušnog dana.

– Drugi dan, Dušni dan, molimo za naše drage pokojne, koji su isto živi, ali možda još nisu u Nebu, pa su Trpeća crkva, u Čistilištu, stanju čišćenja od grijeha i nedosljednosti da bi onda ušli u puno zajedništvo s Bogom. A mi smo ovdje Putujuća Crkva prema toj Proslavljenoj Crkvi, pa smo svi onda zajedno povezani – Sveti, zagovornici, prijatelji mole za nas, mi se utječemo i njima, da i mi dođemo u to Stanje Neba, a i mi molimo za naše drage pokojne da dođu u to Stanje Neba. Živa Crkva je i ovdje na zemlji, i ona Proslavljena i Trpeća, pa se radujemo susretu s onima koji su već otišli s ovoga svijeta. Za nas nema Dana mrtvih, nego je to Dan živih, jer preselili su s ovog svijeta u Život Vječni – pojašnjava, te dodaje.

– Tako da se ove dane ne sjećamo samo svojih dragih pokojnika, nego je prilika da se sami zamislimo nad svojim životnim prioritetima, da pogledamo ono vrijedno i dobro što su činili naši dragi pokojnici, naši Sveci uzori, da se zalažemo za istinsko čovještvo, za dobrotu, za pravednost, za ljubav, koja nas sve povezuje i za tako potreban mir. To je ono bitno. I pomoliti se, zapaliti svijeću na grobovima, ne treba pretjerivati. Uvijek kažem vjernicima da se za života brinu za svoje članove obitelji, osobito za stare, bolesne, nemoćne, u bolnicama, staračkim domovima, sada im je to potrebno. Poslije toga, molitva, Sveta misa. Treba se sjetiti i obilježiti mjesta gdje su sahranjeni, ali ne treba pretjerivati sa silnim cvijećem i svijećama, molitva će više koristiti i sveta misa, a pogotovo dok su živjeli na ovoj zemlji. Danas treba naglasiti da trebamo imati vremena jedni za druge, to je važno naglasiti – zaključuje župnik Norbert Ivan Koprivec.

 

 

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

Gotovo 200 darivatelja krvi u tri dana – Goričani još jednom pokazali veliko srce

Lipanjska akcija dobrovoljnog darivanja krvi u prikupila je 194...

Više od 10 milijuna eura za zelene projekte u Sisačko-moslavačkoj županiji

Ministar Branko Bačić je u posjetu Novskoj uručio četiri ugovora za projekte razvoja zelene urbane infrastrukture na području Sisačko-moslavačke županije.

JASTREBARSKO DOBIVA NOVU OBILAZNICU Potpisan ugovor vrijedan 16,5 milijuna eura, radovi počinju na jesen

Potpisan je ugovor vrijedan 16,5 milijuna eura za izgradnju...

StartupVG otvorio prijave za svoje programe! Nova prilika za poduzetnike iz Velike Gorice

StartupVG otvorio je prijave za svoje programe podrške namijenjene...