Klub vijećnika GLAS-a, HSS-a i SDP-a održali konferenciju za medije na temu: Vrijede li hrvatski zakoni i propisi i u Velikoj Gorici?

Datum:

Klub vijećnika GLAS-a, HSS-a i SDP-a, sazvali su konferenciju za medije na temu: Vrijede li hrvatski zakoni i propisi i u Velikoj Gorici? Povod za konferenciju bile su dvije odluke koje su po hitnoj proceduri na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća uvrštene kao zadnje točke, a riječ je o Odluci o lokalnim porezima i Izmjena Odluke o uvođenjima mjera za pomoć gospodarskim subjektima.

– Ovih par mjeseci aktualni gradonačelnik u svojstvu gradonačelnika, prije toga kao obnašatelj dužnosti dva puta je na Gradsko vijeće uputio nezakonitu odluku, a vijeće je s povjerenjem u gradonačelnika kao predlagatelja te odluke i usvojilo. Pri tome nije izvršavao naloge Ministarstva financija, a te naloge je upućivao ravnatelj Porezne uprave, da se te odluke isprave i promjene, odnosno ukinu. Sakrivao je od vijeća da je postojao nalog za izmjenom tih odluka, a to je sve trajalo još od travnja. Na zadnjoj sjednici je to predstavljeno kao da je to došlo jučer i da se mora ići po hitnoj proceduri na izmjenu odluke, a stvar je stara od proljeća. Gradonačelnik je doveo u poziciju i gradsko vijeće da nesvjesno, vjerujući gradonačelniku, krši zakon, donosi odluke koje nisu u skladu sa zakonom što je obmanjivanje vijeća. Na taj način se dovodi u opasnost da nadležno tijelo, Ministarstvo, raspusti gradsko vijeće jer Zakon o lokalnoj samoupravi u članku 44. je vrlo jasan koji kaže: „Ako predstavničko tijelo (Gradsko vijeće u ovom slučaju) učestalo donosi opće akte suprotne ustavu, zakonu ili drugom propisu, ili zbog učestalih težih povreda zakona i drugih propisa može biti raspušteno, odnosno treba biti raspušteno“ – ispričao je Ivo Jelušić.

Njegov stranački kolega i vijećnik Ozren Robić požalio se kako su materijali, za nadopunu dnevnog reda koji ide po žurnom postupku, stigli pred vijećnike tek 20 minuta prije izglasavanja same točke.

– Naglasio bih dvije stvari. Administracija gradonačelnika Ačkara izuzetno aljkavo radi svoj posao, a vrhunac je što u ovom dopisu od 15.travnja 2021.godine čak i Poreznu upravu uče da zapravo ne zna zakon RH. Ovaj prijedlog odluke iz 2020.godine, koji je SDP predlagao vijeću za vrijeme najveće pandemije i covid krize. Jedna od mjera, a bilo ih je osam, je da se Ugostitelji oslobađaju plaćanja poreza na potrošnju do kraja 2020.godine. Tek kada smo ušli u predizbornu kampanju, HDZ i njihov kandidat za gradonačelnika su se sjetili uvesti tu mjeru pod izgovorom zbog ugroze covida. Ugroza u smislu poslovanja ugostiteljskih objekata na prostoru našeg grada i svih drugih gradova i općina u RH bila je puno veća 2020.godine, nego što je to pred ljeto 2021.godine. Neokretno je da se u neformalnim razgovorima s ugostiteljima, kolege iz vladajuće koalicije, služe djelomičnim istinama jer se neformalno komunicira da je SDP bio protiv ove odluke. U zapisniku 21.sjednice Gradskog vijeća jasno stoji da je to bio naš prijedlog – rekao je Ozren Robić i istaknuo kako SDP, a i on osobno, neće podržati nezakonito sročene odluke ovoga Gradskog vijeća.

– Mi jesmo za to da se ugostitelji oslobode toga, jer smo i mi sami to predlagali i bili za to. Ali ta odluka se nije napravila u zakonskom roku i kada smo mi htjeli, već se napravila izvan zakonskog roka kada je to bilo nemoguće. Napravilo se to samo radi kampanje. Da se htjelo pomoći ugostiteljima, pomoglo bi im se i par mjeseci prije pa i godinu dana prije. Mi jesmo za tu odluku, ali da se ona donosi na zakonit način kako je to propisano – zaključio je Jelušić.

Cijelu konferenciju za medije možete poslušati ovdje…

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

Zamke ljetnog odmora

Za ugodno ljeto, priprema je dio posla kako bi to vrijeme bilo što bezbrižnije.

Novo lice na desnom boku: Filip Braut došao naslijediti Trontelja

Dugo je trajala neizvjesnost po pitanju statusa sjajnog Slovenca...

Kontejneri za glomazni otpad nisu za sve! VG Čistoća upozorava na zlouporabe

Samo dosljednim poštivanjem pravila možemo osigurati urednost javnih površina i dugoročno funkcionalan sustav zbrinjavanja otpada u gradu.

Medicinski centar Gorica otvorio pulmološku ambulantu

Medicinski centar Gorica svim umirovljenicima odobrava 15 posto popusta na određene pretrage.