Započeli su radovi na drugoj fazi izgradnje kanalizacijske mreže naselja Jelenščak u Samoboru kojim će priključak na kanalizaciju dobiti 288 građana. Radi se o projektu izgradnje nešto više od 1,5 kilometra kanalizacije za koji je Odvodnja Samobor d.o.o. dobila bespovratna sredstva iz Kohezijskog fonda Europske unije.
“Ovo je od iznimne važnosti za građane Samobora, ali i za zaštitu okoliša. Do prije par godina Samobor nije imao na najbolji način riješenu fekalnu kanalizaciju. Grad ima puno pitke vode i kad riješimo kanalizaciju na moderan način, neće biti zagađenja u podzemlju. Ovim projektom ćemo pokriti najveći dio grada, a problemi još postoje u mjesnim odborima jer su dislocirani pa ih je nemoguće riješiti jednim projektom”, objasnio je zamjenik gradonačelnika Grada Samobora Željko Stanec i dodao kako još oko 35 posto stanovnika Samobora nema mogućnost priključenja na kanalizaciju.
Radovi na ovom dijelu kanalizacije počeli su još 2014. godine kada je napravljeno oko 500 metara mreže, no zbog nedostatka novca Samobor ih nije mogao završiti. Zato je 660 tisuća eura, koliko su dobili iz Europskih fondova, iznimno bitan kapital koji je omogućio nastavak radova. Odvodnja Samobor za ovaj dio kanalizacijske mreže izdvojila je 1,2 milijuna kuna.
“Važno je da se u županiji radi i da je Samobor za to dobio europska sredstva. Ovo je samo početak priče jer mi u Samoboru sudjelujemo u mnogim projektima. U rujnu će biti otvorena i nova dvorana uz Osnovnu školu Samobor, s Hrvatskim vodama smo sanirali potoke, izgrađen je nasip i napravljene su mnoge investicije koje se ne vide, ali će stanovništvu značiti puno u smislu sigurnosti”, rekao je zamjenik župana Rudolf Vujević.
