Ovih dana na Trgu bana Jelačića traje tradicionalna manifestacija ‘Martin je v Zagrebu’. Izlagači iz grada i županije po 16. put predstavljaju svoja vina, domaća jela i tradicijske proizvode, a manifestacija ostaje otvorena do 12. studenog, kada je i centralna ceremonija – krštenje mošta kojime on simbolično postaje mlado vino. Obred krštenja vina počinje u 12 sati, a vodit će ga 10-ak najodanijih Martinjskih biskupa, uz bogat prateći zabavno kulturni sadržaj.
Osim degustacije i prodaje vina i hrane, organizatori su pripremili i kulturno-umjetnički program za koji će i ove godine biti zadužen KUD Prepuštovec, organizator manifestacije ‘Martin je v Zagrebu’.
“Tradiciju krštenja mošta u Prigorju njegujemo već više od sto godina. U Prepuštovci je 1920. godine osnovana prva prigorska vinogradarska udurga, a 30-ih je napravljen i prvi vinarski podrum te zadruge“, istaknuo je Josip Lipar, predsjednik KUD-a Prepuštovec.
“Vinske ceste jedan su od turistički najatraktivnijih proizvoda Zagrebačke županije, a ovakve vesele i lijepe manifestacije našim domaćim proizvođačima u konačnici donose komercijalnu dobit”, rekla je Ružica Rašperić, direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije.
