Pogledajte kako izgleda staklena umjetnost goričkih umjetnika Stjepana Kosa i Violete Antunović

Datum:

U prostorijama Turističko-informativnog centra u Velikoj Gorici otvorena je izložba umjetničkih predmeta od stakla i umjetnina poznatih goričkih umjetnika Stjepana Kosa i Violete Antunović. Naime, Ujedinjeni narodi proglasili su 2022. godinu Međunarodnom godinom stakla s ciljem dodatne afirmacije staklarstva kroz povijest i razvoj tehnologije, umjetničko oblikovanje, gospodarski značaj i revitalizaciju staklarstva kroz kreativno poduzetništvo.

Stotine manifestacija održat će se diljem svijeta kako bi se proslavila jedinstvena svojstva stakla u svim njegovim oblicima pa tako i u Lijepoj našoj. Inače, koordinator projekata u Hrvatskoj je Udruga za promociju tradicionalnih umjetnosti “Staklo & Umjetnost” iz Poreča.

– Turistička zajednica grada Velike Gorice odlučila je staviti naš grad na kartu događanja, prvenstveno jer imamo dobre i poznate umjetnike koji se bave staklom, ali i zato što na našem području imamo tvornicu Gorica Staklo koja se bavi staklarstvom. Pa smo na Međunarodni dan muzeja odlučili otvoriti ovu prigodnu izložbu. U vitrinama Turističko-informativnog centra možete vidjeti umjetnička djela naših goričkih umjetnika – rekla je Antonija Badurina Odrčić iz goričke Turističke zajednice.

18.05.2022. – Velika Gorica – Otvorenje izložbe u Centru za posjetitelje u sklopu obilježavanja godine stakla – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Stjepan Kos, inače, jedan od suosnivača jedne od vodećih staklarskih tvrtki u Hrvatskoj – Gorica staklo d.o.o, staklarstvom se bavi skoro 60 godina, a zadnjih 20 godina stvara umjetnine od stakla. Područje njegovog najvećeg interesa u kojem istražuje i stvara neke od svojih najboljih radova je staklo „fuzija“.

– Do sada sam napravio na stotine komada skulptura koje predstavljaju „jedrenjak na moru“ u raznim formama, zatim na stotine slika, zdjela i zdjelica…Ovim djelom posla umjetnosti, zapravo ja to čak ne gledam kao umjetnost već kao zanatski posao i to je dio struke. Imao sam do sada nekoliko samostalnih i zajedničkih izložbi – istaknuo je gospodin Kos, a koji nam je ispričao i kako je s ovim oblikom umjetnosti upoznao našu sugrađanku Violetu Antunović.

18.05.2022. – Velika Gorica – Otvorenje izložbe u Centru za posjetitelje u sklopu obilježavanja godine stakla – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Bio sam njezin gost u njezinom dućanu pa mi je pokazivala kako slika na svili. Tada sam pomislio kako bi joj predložio da proba slikati na staklu koje je glatko i ravno i ne gužva se kao svila. Ona je tada pristala na to. Uz malu probu i pokus isprobala je peći staklo i tako je krenulo – prepričao nam je Stjepan, a Violeta sada već 15 godina slika na reljefnim staklima.

18.05.2022. – Velika Gorica – Otvorenje izložbe u Centru za posjetitelje u sklopu obilježavanja godine stakla – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Neizmjerno sam zahvalna gospodinu Kosu koji mi nesebično pomaže i pokazuje i predaje to svoje znanje. Staklo je jedan neiscrpan medij iz kojeg se mogu dobiti prekrasne stvari i uvijek nešto novo, neponovljivo i autentično. Izlažem sa Stjepanom još 2007.godine te sam imala nekoliko samostalnih izložbi, a članovi smo i goričke Udruge „ULIKUM“.

18.05.2022. – Velika Gorica – Otvorenje izložbe u Centru za posjetitelje u sklopu obilježavanja godine stakla – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Violeta na reljefnim staklima oslikava sakralnu i mediteransku tematiku, a kako kaže, više i ne broji koliko je radova do sada napravila.

– Mi samo radimo, nama broj nije bitan. Nastojimo samo da svaki puta nešto novo uvedemo i da to bude lijepo i napredno, funkcionalno i posebno. Kada je u pitanju inspiracija, Stjepan i ja se međusobno nadopunjavamo, a Gorica Staklo pravi je inkubator ljudi koji se bave takvim stvarima i umjetnošću pa se međusobno inspiriramo. U radu kreativa samo dođe – naglasila je Antunović te pohvalila UN-ovu inicijativu.

– Staklo je zapušten medij i si misle kako je staklo samo uporabni predmet, a mi dokazujemo da to nije tako. Da ono ima beskonačno mogućnosti, da se s njim može svašta raditi i biti prekrasno – zaključila je Violeta.

18.05.2022. – Velika Gorica – Otvorenje izložbe u Centru za posjetitelje u sklopu obilježavanja godine stakla – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Radovi ovih goričkih umjetnika u Turističko-informativnom centru Velika Gorica biti će postavljeni do 31.svibnja.

 

Podijeli objavu:

Popularno

Moglo bi vam se svidjeti
Povezano

U Novom Čiču „Spark“ obilježio svetkovinu Sv. Ivana Krstitelja uz poeziju i glazbu

U Novom Čiču 20. lipnja, u sklopu svetkovine zaštitnika...

Bombardiranje ne prestaje! NK Buna vratila kući i viceprvaka Europe…

Na bregima su očito odlučili sve poslove pozavršavati prije...

Klaf postao Kljaf! Gorički trener sjeda na klupu albanskog velikana

Proljetni dio prošle sezone, nakon rastanka sa Širokim Brijegom,...

Gorica se budi u zoru! Stigao Francuz iz Slovenije, na treningu i Pršir

Točno mjesec dana nakon posljednje utakmice u prošloj sezoni,...