Gorički taksisti, zajedno sa svojim zagrebačkim kolegama, od jutra prosvjeduju ispred Međunarodne zračne luke Franjo Tuđman i usporavaju promet. Traže hitno ukidanje aplikacije Uber, a kako bi
“Ovdje nas je oko 200 i tražimo ukidanje Uber aplikacije. Vlada je rekla da nisu legalni i da će to riješiti za dva tjedna, a još se ništa nije riješilo. Poslali su to na sud i sad se to odugovlači do rujna. S kolegama iz Splita i Dubrovnika smo htjeli upozoriti da se što prije treba ukinuti ta aplikacija“, rekao nam je jedan od goričkih taksista koji je trenutno na prosvjedu.

Photo: Tomislav Miletić/PIXSELL
Taksisti napominju kako vozači Ubera ne plaćaju porez i koncesije, kao ni naknade za stajanje i dozvole, ne polažu stručne ispite te ne ispunjavaju propise za obavljanje taksi djelatnosti.
“To je nelojalna konkurencija. Mi nemamo ništa protiv konkurencije, ali da je ona legalna. Ne želim se danas ili sutra bojati za sebe i svoju obitelj. Nama je svima znatno pao promet od kad je došla ta aplikacija. Osjećamo se prevarenima i izigranima jer ju Vlada i premijer još nisu zabranili. Mi već dvije godine upozoravamo da je Uber nelegalan. ovo je samo upozorenje, nije nam cilj blokirati promet”, rekao nam je taksist i dodao”Zanima me tko to odugovlači zabranu Ubera”.
Osim na Plesu, prosvjeduju i taksisti u Dubrovniku i Splitu.
U 12,30 sati ministar prometa Oleg Butković obratio se javnosti i kazao kako osuđuje ovakav prosvjed i blokiranje prometnica usred turističke sezone.
“Ne mogu podržati da se na ovakav način izražava nezadovoljstvo, pozivam one koje su organizirali prosvjed da se raziđu. Uber je nezakonit, 18 vozila je isključeno iz prometa, a mi smo u pripremi novog zakona”, kazao je Butković.