Europski energetski tjedan Velika Gorica obilježava cjelodnevnom konferencijom ‘Energetski učinkovita Velika Gorica’. U Veleučilištu Velika Gorica 9. srpnja u 10 sati okupit će se brojni stručnjaci, predstavnici stanara goričkih stambenih zgrada, ali i zainteresirani stručnjaci kako bi čuli novosti vezane uz obnovljive izvore energije.
“Želja nam je educirati građane o programima, projektima i dostignućima energetske učinkovitosti obnovljivih izvora energije, pa smo i ove godine, kao i nekoliko godina prije, krenuli u organizaciju konferencije. Ove godine nam je glavna tema energetska učinkovitost u zgradarstvu i toplinarski sustav Velike Gorice”, rekao je Marko Ružić, voditelj Ureda za zaštitu okoliša Grada Velike Gorice.
Partner konferencije, među ostalima, je i Gradsko stambeno gospodarstvo Velika Gorica koje će predstaviti svoje provedene projekte energetske obnove stambenih zgrada kao najvećeg potrošača energije u grijanju i hlađenju, oko 70 posto, na razini grada.
“Izuzetno je važno da građani vide dobre primjere, pogotovo oni koji žive u stambenim zgradama, da vide da se to može i da je stvarno korisno te da na kraju smanjuje račune za režije”, istaknuo je Ružić.

Uspješni projekti
Konferencija će dati i pregled svih projekata koje je Grad Velika Gorica proveo u posljednje vrijeme, a vezani su za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije.
“Proveli smo projekt rekonstrukcije javne rasvjete. S LED žaruljama se za više od pola smanjila se potrošnja električne energije u javnoj rasvjeti, a time su se smanjili i računi koje Grad plaća. Proveli smo i rekonstrukciju unutarnje električne rasvjete u Osnovnoj školi Eugena Kumičića. To je izuzetno vrijedan projekt koji je pridonio kvaliteti nastave jer učenici više ne naprežu oči da bi vidjeli čitati. Govorit ćemo i o razdjelnicima topline“, naveo je neke od projekata Marko Ružić.
Različite teme
Još neke od tema na konferenciji će biti elektropunionice za električna vozila, projekt ‘Solarni grad’, ozelenjeni krovovi, korištenje materijala otpornih na vatru u graditeljstvu i tako dalje. Zainteresirani za sudjelovanje mogu se prijaviti putem formulara na gradskoj internetskoj stranici, a sudjelovanje je besplatno.
“Čak i da nismo mi uzrok promjene klime, opet je na nama odgovornost da spriječimo posljedice i smanjimo korištenje fosilnih goriva kako bi spriječili promjenu klime“, zaključio je Rožić.



