Vožnja automobilom na kratkim udaljenostima tijekom zimskih mjeseci troši znatno više goriva nego u toplijem dijelu godine, piše HAK. Razlog je jednostavan: motor se pri niskim temperaturama ne stigne zagrijati do optimalne razine, što vozačima povećava troškove, osobito kada živa padne na oko -7 °C.
Procjene pokazuju da prosječan automobil u takvim uvjetima troši do 12 % više goriva nego u proljeće ili ljeti, kada je temperatura oko 25 °C.
Hladnoća utječe na više elemenata vozila, od rada motora do guma. Niži tlak u gumama jedan je od čimbenika koji povećava otpor kotrljanja, pa samim time i potrošnju goriva. Uz to, hladan i gušći zrak stvara veći otpor u vožnji. Snijeg i led dodatno kompliciraju situaciju jer povećavaju proklizavanje pogonskih kotača, što također podiže potrošnju.
Nadalje, vozači često zimi voze sporije, najčešće do 60 km/h, što dodatno utječe na veću potrošnju.
S obzirom na to, iz HAK-a savjetuju parkiranje u toplijim prostorima poput garaža, pokretanje vožnje čim se automobil upali te racionalno korištenje grijanja stakala i sjedala.
